Bahçeli: 'Yapılanlar Cumhuriyet'e saygısızlık'

MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti’nin faşist yönetimleri, zorba idareleri aratmayacak şekilde bayrama sınırlar çektiğini, CHP’nin de yanına aldığı gruplarla kutlamaları hizip ve anlaşmazlığa çevirdiğini kaydetti ve yapılan tartışmaları “Cumhuriyet’e saygısızlık ve nankörlük” şeklinde niteledi.

Bahçeli: 'Yapılanlar Cumhuriyet'e saygısızlık'

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İzmir İl Başkanlığı’ndaki bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, milliyetçi-ülkücü hareketin sahip olduğu vefa ve asaletiyle varlık mücadelesini İzmir’de de sürdürdüğünü belirtti. Yardımlaşma, dayanışma ve işbirliğiyle zenginleştirilmiş, vicdanla güçlendirilmiş insani diyaloglar sayesinde “budanmaya çalışılan kardeşliğin” ayakta ve zinde tutulabileceğini ifad eden Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tartışmaları hakkında şunları söyledi:


“Milli bayramları tahrip etmekte ısrarlı olan AKP hükümetine de müsamaha göstermeyiz, göstermeyeceğiz. Aziz milletimiz, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için yapılan hazırlıkların arifesinde yine art niyetli ve kasti aşan uygulamalara muhatap kalmıştır. Milletimizin kanı pahasına elde ettiği bu muazzam bayramın, AKP ile gizli ortağı CHP tarafından kutuplaşmalara ve söz düellolarına dönüştürülmesi utanç ve üzüntü vericidir. AKP’nin yasakçı tutumu, CHP ve bazı malum sivil toplum kuruluşlarının şaibeli alternatif kutlama inatları Cumhuriyet’in manasına hazımsızlık olarak görülmelidir. Milletimizi birleştirmesi ve bir araya toplaması gereken Cumhuriyet Bayramı’nı, ihtilafların körüklenmesi ve hassasiyetlerin kaşınması için seferber etmeye kalkışmak samimi bir davranış değildir. Şurası bir gerçektir ki, milletimize ait olan bir bayramın nasıl ve ne şekilde kutlanacağının çatışma ve gerginliklere konu olması hiç doğru olmamıştır. Bir yanda AKP hipodroma çağrıda bulunurken, öte yanda CHP’nin ve bazı sivil toplum kuruluşlarının farklı şekilde kutlama teşebbüsleri ve sokak üslubuyla tehlikeli niyetlere davetiye çıkarmaları yeni bir ikiliğin doğmasına neden olmuştur.”

-“BAYRAM KUTLAMASINI YOKUŞA SÜRMEK CUMHURİYET FİKRİNE SUİKAST”-

AK Parti ve CHP’nin “Cumhuriyet üzerinden kozlarını paylaştığını” ifade eden Bahçeli, her iki partinin de bu özel günü istismar ettiğini, buna karşın Cumhuriyetin kutlama esas ve ilkelerinin net olduğunu, yıllardır düzen içinde kutlanan bu bayramın tahrip edilmesinin kimseye fayda sağlayamayacağını belirtti. “AKP’nin faşist yönetimleri, zorba idareleri aratmayacak şekilde bu millet bayramına sınırlar çekmesi, CHP zihniyetinin yanına aldığı gruplarla kutlamaları hizip ve anlaşmazlığa çevirmesi en başta Cumhuriyet’e saygısızlık ve nankörlüktür” eleştirisinde bulunan Bahçeli, yapılan tartışmaları “hadsizlik” olarak niteledi ve Cumhuriyet ruhuna aykırı olduğunu vurguladı. Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir’den, bayrama bir gün kala sormak isterim. AKP ve CHP Cumhuriyet Bayramından ne istemektedir? Kutlamaların neyinden ve hangi yönünden rahatsızlardır? Cumhuriyet’in ilanından içten içe alerji mi duymaktadırlar? Cumhurun bayramını değersizleştirmek ve çekişmelere boğmakla kimin değirmenine su taşımaktadırlar? Milletimizin bayramını elinden almak, kutlamalara engel olmak şayet bir planın aşamaları değilse, affı mümkün olmayan gaflet halidir. Bize göre bayram kutlamasını yokuşa sürmek, sinsi amaç ve hazırlıklar için ganimet gibi görmek Cumhuriyet’in fikrine ve faziletine açık bir suikasttır.”

-“İSTİHBARAT GEREĞİ SABOTAJ”-

AK Parti zihniyetinin bugüne kadar 23 Nisan’ı hırpaladığını, 19 Mayıs’ın ruhunu zedelediğini, 30 Ağustos’un emanetini aşındırdığını, şimdi de 29 Ekim’i alınan istihbaratlar gereğince sabote ettiğini anlatan Bahçeli, “Başbakan Erdoğan’ın Habur’da terörist karşılama törenleri esnasında sesi çıkmazken, hâlihazırda milli bayramlara bariyer olması akıl, izan ve insafla izah edilemeyecek bir çarpıklıktır” değerlendirmesinde bulundu. AK Parti tarafından hazırlanıp çıkarılan, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde YapılacakTören ve Kutlamalar” hakkındaki yönetmeliğin bayramların anlamına gölge düşürdüğünü, bu kapsamda Türk bayrağı çekme törenlerinin bile yasaklandığını kaydeden Bahçeli, “Gururla söyleyebilirim ki, İzmir AKP’ye rağmen Türk bayrağına sahip çıkmış, kurtuluş gününde tüm engellemelere rağmen Türk bayrağı layık olduğu göndere çekilmiştir. AKP’nin gavur diye hayasızca itham ettiği İzmir işte budur” diye konuştu.

-CHP’YE SERT ELEŞTİRİLER-

CHP’ye de sert sözlerle yüklenen Bahçeli, Cumhuriyeti yalnızca kendisinin koruduğu vehmine kapılan CHP’nin, bölücülüğe ve teröre karşı aynı hassasiyetle duramadığını, Dersim isyanınıkatliam olarak gördüğünü, Türk milletinin birliğini ve kardeşliğini kuşkuya yer bırakmayacak şekilde savunamadığını, sözde Kürt sorunu ipinden tutarak milleti ayrıştırma tuzağına düştüğünü,PKK taleplerine sözcülük yaptığını ve Cumhuriyet’in hakkını koruyacak yürekliliği gösteremediğini ileri sürdü. CHP’nin Oslo’da PKK’yla kurulan pazarlık masalarına destek verdiğini, PKK elebaşıAbdullah Öcalan’la görüşmelere tamam dediğini belirten Bahçeli, “Cumhuriyet’in değerlerini savunmak için önce samimiyet, idrak; ardından da mangal gibi yürek gerekmektedir. Anlaşılan ne laikliği istismar eden CHP’nin, ne de inançlarımızı siyasetine malzeme yapan AKP’nin böylesine bir kaygısı yoktur. AKP ile CHP karındaşlığı, Cumhuriyet’in iki yanından çekerek yıpratmakta ve husumetleriyle bayramımızı zehir etmektedir” dedi.

-“BAYRAMDA BAZI STK’LAR DİKKATLE TAKİP EDİLMELİ”-

Cumhuriyet Bayramı’nda “kerameti kendinden menkul bazı sivil toplum kuruluşlarının maksatlı faaliyetlerinin de dikkatle takip edilmesi gerektiği” uyarısında bulunan Bahçeli, diğer taraftan Cumhuriyet’in anlaşılmasına, sevinçle karşılanmasına da set çekilmemesi gerektiğini vurguladı. Bahçeli, “Şayet malum taraflar; küresel operasyon lobilerine, bölücü ve yıkıcı oluşumlara, 1923’ün intikamını almak için 89 yıldır bekleyen emperyalist sefilliğe söz veya senetvermemişlerse Cumhuriyet’ten elini çekmeli ve haddini bilmelidirler. Milletimiz BOP’un kuruluşunu değil, egemenliği doğrudan sinesine almasının yıldönümünü kutlamaktadır. Bölücü teröryandaşlarının iki de bir kah cani başının yakalanma tarihi kah PKK’nın kuruluş yıldönümü diyerekortalığı savaş alanına çevirmesine sessiz kalan AKP ve CHP’nin Cumhuriyet’e gölge etmemeleri en içten tavsiye ve ikazımızdır” diye konuştu.

-“YÖRÜNGESİZ CHP!”-

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Cumhuriyet’in çaptan ve gözden düşürülme sinsiliklerine tahammülü olmadığını kaydeden Bahçeli, eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Biz, kutsiyetlerimizin çiğnenmesine ve kadavra haline dönüştürülmesine şiddetle karşıyız. Biz, psikolojik, sosyolojik kaynaklarımızın, milli ve manevi güçlerimizin emilmesine kararlılıkla direniyoruz. Biz, ikinci cumhuriyetçilerin ihanet geçidine, kurucu sütunları yıkmak için zaman ve fırsat kollayan çapsız ve nursuzlara direnç gösteriyoruz. Cumhuriyet’in surunda gedik açmaya ve kuruluş felsefesini terse çevirmeye çalışan AKP zihniyeti boşuna uğraşmasın, başaramayacaktır. Bir gün federasyoncu, diğer gün cumhuriyet yanlısı; bir gün bölücülük meraklısı, başka bir gün farklı bir tavrın içinde bocalayan yörüngesiz CHP merak buyurmasın, amacına ulaşamayacaktır.”

-“MHP MUHTERİSLERLE YOLUNU AYIRIR”-

MHP’nin 4 Kasım’da yapılacak 10.Olağan Büyük Kurultayı’na da değinen Bahçeli, “Türkiye’nin önünde bulunan üç kritik dönemeci, 10.Olağan Büyük Kurultayımızdan çıkacak yüksek irade göğüsleyecektir. Birincisi, tarihi konusunda henüz bir netlik olmayan mahalli idare seçimleri, ikincisi Cumhurbaşkanlığı seçimi ve son olarak da milletvekilliği genel seçimleridir” dedi. Kurultayın MHP’yi cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 tarihine taşıyacak dinamizmin, dinginliğin, donanımın ve kadroların tayin ve tespitini de sağlayacağını belirten Bahçeli, “MHP’nin her mensubu, 43 yılın hatıra ve emanetlerine gözü gibi bakmaya yeminlidir. Bunun için taşıdığı dava bilincinden, milliyetçi-ülkücü kimliğin yol göstericiliğinden asla ayrılmaz, bunu asla pazarlık konusu yapmaz. Biliyorum ki, çıkar ittifakında buluşanlar bu yüksek erdemi fark edemeyeceklerdir. Hayal satıcılığının toplama kampında değişim kazısı yapanlar bunu göremeyeceklerdir” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin, “muhteris ve menfaat düşkünü olan ve manen de bitkin düşenlerle yolunu ve yönünü her zaman ayırdığı” mesajını veren Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cehalet ve melanet perdesinin altına gizlenip; bize faşist, ırkçı, kafatasçı, katil diyenlere onur ve itibar mücadelesi verdik. Çürükleri ayıklamak, kökü dışarıda bulunan kötü niyetlilere doğruluğun ve milli olmanın dersini verebilmek için gayret sarf ettik. Biz varken, milletimizi hedefine alan törpü ve tasfiye girişimleri başarısız kalmaya mecburdur. Barbarlığın, vahşetin ve şiddetin sonuç alması ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırması mümkün olmayacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.