Bülent Arınç: Bu da unutulur

Arınç, milletvekillerine yeni ayrıcalıklar tanıyan yasa teklifiyle ilgili eleştirilere yanıt verdi.

Bülent Arınç: Bu da unutulur

 Dört partinin uzlaşmasıyla hazırlanıp milletvekillerine ömür boyu statü ve ayrıcalık tanıyan TBMM Üyeliği Yasa Teklifi bugünPlan-Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. Meclis'teki tüm grupbaşkanvekillerinin imzasına karşın bazı milletvekillerinden itirazgelirken, teklifin mimarları "Milletvekilinin genel müdür kadar değeri yok mu? Bürokrata verilen hak vekilde de olsun" görüşüyle düzenlemeyi savundular.

Düzenlemeye öncülük eden Türk Parlamenterler Birliği'nin Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, grup başkanvekillerinin, parti liderlerinin onayıyla teklife imza attıklarını vurguladı. Atanmışlara verilmiş hakkın seçilmişlerde de olması gerektiğini savunan Pakdil, şunları söyledi:

NEVZAT PAKDİL: "BEŞİ BİR YERDE ÖDENMEZ"

"Vilayete gidiyorsunuz protokolü bir vali farklı uyguluyor, başka bir vali farklı uygulama yapıyor. Nihayetinde arkadaşlarımız yasama organının üyeleri. Gittiği zaman herkes nerede nasıl duracağını bilsin. Temsil ödeneğinin bir sınırı olacak. 'Başkanlık Divanı belirlesin' diye arkadaşlar düşündüler. Misal milletvekili düğüne gitti, beşi bir yerde taktı veya burma bilezik, 'Bunu Meclis ödeyecek' diye bir şey yok. Gitti lüks lokantada bilmem kaç liralık yemek yedi, bu ödenmez. Dostluk grubu başkanları var, temsil görevi olan arkadaşlar var, sivil toplum kuruluşları geliyor, yemek yeniyor, bunların temsil gideri babında. Bütçe Kontrol Genel Müdürü plan-bütçe komisyonu üyesinin yemeğini karşılıyor. SGK Başkanı'nın temsil giderine baktığınızda çok ciddi ödenekler var. Genel müdür, kaymakam, vali kullanıyor, makul miktarda milletvekili de kullansın. Milletvekilinin itibarının korunması için bu lazım. Ama takı kendi meselesi, buraya girmez. Büyükelçiler de emekliliklerinde diplomatik pasaport kullanıyorlar. Bürokrasiden geçmiş olan o hakkı kullanıyor, milletvekili de yasama organının üyesi olmaktan gelen hakkını kullansın."

ARINÇ: "BU DA UNUTULUR"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da gazetecilerin soruları üzerine şudeğerlendirmeyi yaptı: "TBMM üyelerinin de kendilerine has bir kanunla bu yetkilerinin, sorumluluklarının, özel halleri ve durumlarının tespitedilmesinde fayda vardır. Neler getiriliyor bunu elbette kamuoyu da tartışır, Meclis Genel Kurulu da tartışır. Unutmayın ki bundan 5-6 ay önce yine Meclis'te bütün partiler arasında bir konsensüs oluşmuş, milletvekillerinin maaşları ve sağlıkla ilgili konularda Sosyal Güvenlik Kanunu'nun bir maddesinde değişiklik yapılmıştı. İşin içerisinde CHP, MHP, AK Parti ve BDP 'evet' dediğine göre Meclis'te böyle bir uzlaşmanın, oydaşmanın meydana gelmiş olması herhalde önemlidir. Bakınız o gün yapılanlardan bugün bir tek eleştiri bile kalmadı, bugün getirilmek istenen de bugün eleştiriliyorsa yarın unutulacak demektir."

LÜTFÜ ELVAN: "GENEL MÜDÜRLERE BAKIN"

AK Partili Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfü Elvan da "Biz bu yasaldüzenlemeyle mevcut uygulamaları bir yasanın çatısı altında toplamayakarar verdik. Düzenlemede yer alanların çoğu zaten şu anda kullanılanhaklar. Yeni olan tek şey temsil tazminatı. Düşünün bir komisyon başkanıolarak üyelerinize bir yemek vermek isteseniz bütçeniz yok. Milletvekilinin bir genel müdür kadar değeri yok mu? Genel müdürlerin, bürokratların temsil tazmi-natı vardır. Bu yasaya bakış açısına çok üzüldüm. Eğer merak ediyorsanız diğer kurumlardaki genel müdürlerin temsil ağırlama giderlerine bir bakın" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.