CENGİZ ERGÜN, “Manisa’yı yaşanabilir bir kent yaptık”

MANİSA Belediyesi’nin ‘Haydi Muhtarlar Manisa’ya’ Projesi’nin konukları, Akhisar’a bağlı köylerin muhtarları oldu.

CENGİZ ERGÜN, “Manisa’yı yaşanabilir bir kent yaptık”

 MANİSA Belediyesi’nin ‘Haydi Muhtarlar Manisa’ya’ Projesi’nin konukları, Akhisar’a bağlı köylerin muhtarları oldu. Muhtarlarla Belediye Meclis Salonu’nda bir araya gelen Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kentteki değişim hakkında bilgiler verdi. Manisa’yı yaşanabilir bir kent haline getirdiklerini belirten Başkan Ergün, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yememek için şeffaf, adaletli bir yönetim anlayışı ile tüm hizmetlerimizi yaptık” dedi.


Manisa Belediyesi’nin konuğu olarak kente gelen Akhisarlı muhtarlara, MHP Akhisar İlçe Başkanı Mehmet Dedeoğlu da eşlik etti. Sabah saatlerinde kente gelen heyetin ilk durağı Manisa Belediyesi tarafından kente kazandırılan Mümin Özkasap Spor Tesisleri oldu. Tesis hakkında yetkililerden bilgi alan muhtarlar, Manisa Belediyesi tarihinin en büyük bütçeli yatırımı olan ve Gediz Kavşağı’nda yapımında sona gelinen Oto Terminal Binası’nı gezdi. Muhtarlar gezinin sabahki bölümünü Ulaşım Koordinasyon Merkezi ve Atatürk Gençlik Merkezi ziyareti ile tamamladı. Manisa Belediyesi Bahri Sarıtepe Gençlik Merkezi’nde verilen öğle yemeğinde ağırlanan muhtarlar, Kültür Merkezi Belediye Meclis Salonu’na geçerek, burada Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile bir araya geldi.

Kendi ayakları üzerinde duran bir belediye

Muhtarları Manisa’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bildiğiniz üzere 2012 Aralık ayında Manisa, bütün şehir ve büyükşehir oldu. Bunun öncesinde Manisa Belediyesi’ni nereden aldık kısaca bundan söz etmek istiyorum. 2008 yılı itibariyle Manisa Belediyesi’nin geliri 65 milyon TL idi. Buna mukabil borcu ise 96 milyondu. Vergi Dairesi, SGK ve TEDAŞ borçlarından dolayı icra takipleri yaşadık. Türkiye’de elektriği kesilen ilk il belediyesi olduk. Öncelikle Manisa Belediyesi’ni kendi ayakları üzerinde durabilen bir belediye haline getirmek için çalıştık. Bu yaklaşık 12-15 aylık bir süremizi aldı. 68 milyondan aldığımız Manisa Belediyesi bütçesini ilk sene 102 milyon, sonra 138 milyon ve geçtiğimiz sene de 168 milyonla rekor üzerine rekor kırdı. Sonuçta bu nasıl oldu, nasıl gerçekleşti diye düşünülebilir. Manisa Belediyesi’nin önünde 60 tane araç aylık 45-50 bin TL ödenerek, kiralanıyordu. Biz bunu ortadan kaldırdık. Manisa Belediyesi 15 tane araç alarak kendi imkânlarıyla bunu yapıyor. Bir çöp işi yıllık 11 milyon TL+KDV ile yapılıyordu. 4,4 milyon ise araç kiralarına gidiyordu. Biz bütün çöp araçlarını, süpürme makinelerini kendimiz aldık. Bu gider otomatikman 450-500 bin TL’ye çekildi. Park-bahçe işleri ayda 600-650 bin TL gibi bir ödemesi vardı. Buna da son verdik. Kendi bünyemizde bu işi yaptık. Yine otogardan 75-80 bin TL bir bedel kazanılıyordu. Orada bizim girişimlerimizle bir yolsuzluk ortaya çıkardık. Davası hala devam ediyor. Kurduğumuz yeni otomasyon ve kamera sistemiyle aylık gelir 280-290 bin TL’ye ulaştı” dedi.

3 senede 100’ün üzerinde proje

Çeşitli müdürlüklerde muazzam bir kaçak olduğunu, bunları kapatarak belediye kasasına gelirleri aktardıklarını ifade eden Başkan Ergün, “Sonuçta yapılması gerekenleri yaptık. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yememek için şeffaf, adaletli bir yönetim anlayışı ile tüm hizmetlerimizi yaptık. Manisa’nın 57 mahallesine hiçbir ayrım gözetmeden hizmetleri ulaştırdık. Kaldırımından, yeşil kuşağına ve yağmur suyu drenajlarına kadar tüm hizmetleri götürdük. Ardından asfalt rekoru kırarak, tüm ihtiyaç duyulan bölgeleri asfaltladık. Manisa’da sosyal hayat yoktu, bunları Manisa’ya kazandırdık. Tüm camilerimizin aydınlatmalarını yaptık. Tüm okullarımızın duvarlarını ferforje demirlerine kadar yeniledik. Yaşayan bir şehir haline geldik. Bunun da esnafımıza katkısı oldu. Manisa değişiyor adı altında hizmetlerimizi yerine getirdik. Bunları yaparken daha büyük projelerimizi yaptık. Manisa Belediyesi tarihinin en büyük yatırımıyla Ototerminal binasını bitirme aşamasına geldik. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin katılımıyla geçtiğimiz ay içerisinde 30’un üzerinde projeyi hizmete açtık. Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı, Çamlıca Kafe gibi projeleri kazandırdık. Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı tamamlayarak, Manisa’nın gurur eserlerinden birini hizmete açtık. Atatürk Gençlik Merkezi’ni gençlerimiz için hayata geçirdik. Ulaşımda devrim yaptık. Manisa’daki 330 dolmuş sayısını 168’e düşürdük. Ulaşımda büyük bir dönüşüm yaşandı. Yine Manisa’da yaptığımız Cumhuriyet Meydanı, Çocuk Kulüpleri, Ulucami Saat Kulesi, Bedesten Meydanı, Spor Sahaları gibi hizmetleri kazandırdık. Kent Park, 170 dönümlük alan üzerinde inşaatı devam ediyor. 3 senede 100’ün üzerinde projeyi Manisa Belediyesi hayata geçirdi. Manisa Değişiyor halkasını tüm ilçelerimize, beldelerimize, köylerimize yaymak bizim boynumuzun borcu” diye konuştu.

Köy ve beldelere hizmetler ulaşıyor

Büyükşehirin, çok daha büyük yatırımları getireceğini belirten Başkan Ergün, “Kanalizasyon, su ve arıtma tesisleri gibi çevresel faktörlerin planlaması yapılacak. Bütçe 1 katrilyona çıkacak. Gediz’i bugün hepimiz katlediyoruz. Gediz Eylem Planlaması’nın hızlandırılması lazım. Bu katlettiğimiz Gediz’in suyuyla ovalar sulanıyor. Hastalıklar bu yüzden oluyor. Bugün birçok insanımız arsenikli suyla karşı karşıya. Bunların yatırımlarının ivedilikle yapılması lazım. Bu da büyük parayla oluyor. Ulaşımda bütün köy, belde yollarının ana arterlere bağlanmasını büyükşehir yapacak. Biz sadece son 2-3 ay içerisinde 150 kilometreye yakın asfaltlama yaptık. Hem taş kaplama, hem asfalt, hem oturma bankı, oyun parkı noktasında hazırlıklar yaptık. Bunları da büyükşehir bütçesiyle değil, kendi mevcut bütçemizle yaptık. Ulaşım, yol, altyapı, atık su ve çöp konularında büyükşehir planlama yapacak. Yine biz Merkeze bağlı köylerden 80 tanesinin çöpünü toplamaya başladık. Bu arada biz yine imkânlar doğrultusunda çeşitli ilçelerimize karınca kararınca taş, oyun parkı, çöp konteynırı, cami aydınlatmaları gibi yatırımlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki kalan sürede de bu devam edecek” dedi.

Doğru yatırımları doğru zamanda yapmaya çalıştık

Manisa’da 780 köy ve bin 440 mahalle olduğunu ve herkesin çeşitli taleplerinin olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Her şey maalesef paraya, imkanlara dayanıyor. Biz son 5 ayda belde ve köylerimize 250 bin metre parke taşı dağıttık. Bunun 22 bin 500’ü Akhisar’a gitti. Tabi köylerin ve beldelerimizin durumuna göre göndermeye çalıştık. Şimdi 100 bin kilometre daha taşın ihalesine çıktık. Oturma bankı, oyun parkı, cami aydınlatmaları sırayla geliyor. Büyükşehirden sonra daha büyük yatırımlar olacak. Yeter ki bu bütçe emin ellerde olsun. Bütün mesele burada. Biz bu çalışmaları tek başımıza yapmıyoruz. Manisa Belediyesi’nin bin 940 personeliyle bunları yapıyoruz. Doğru yatırımları, doğru zamanda yapmaya çalıştık. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın örnekleridir. Adaylığımız 1

ay önce açıklandı. Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun. Manisa’nın çehresi değişecek ben buna inanıyorum. İnşallah bugünkü gezinizden hoşnut kalırsınız” dedi.

Görünen köy kılavuz istemez

Başkan Ergün’ün konuşmasının ardından söz alan MHP Akhisar İlçe Başkanı Mehmet Dedeoğlu, “Sayın Başkanımız Cengiz Bey’e yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Görünen köy kılavuz istemez. Manisa gerçekten değişiyor. Bunu gördük” dedi. Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı ve Bünyaniosmaniye Köyü Muhtarı İhsan Gümüş de, “Çalışmalarımız ve dualarımız sizinle. Gezdiğimiz yerlerde yapılan çalışmalar genellikle genç nüfusa göre planlanmış. Bu nedenle teşekkür ediyorum. Biz Akhisar’dan çok Büyükşehir’i merakla bekliyoruz” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Ergün, muhtarlara çeşitli hediyeler takdim etti. Hediye takdiminin ardından Belediye Meclis Salonu önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

Muhtarlar memnun ayrıldı

Daha sonra Meclis Salonu’ndan ayrılan muhtarlar, yapımı devam eden Kent Park’ta incelemelerde bulundu, Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nu gezdi. Muhtarlar, görkemli projeler arasında yer alan Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı’ndan geçerek, ilçelerine uğurlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.