CHP’Lİ ÖZEL MAHKUMLARIN SESİ OLDU

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’de partisinin grubu adına yaptığı konuşmada çarpıcı iddiaları gündeme taşıdı. Özel cezaevlerinde hasta tutuklu ve hükümlülere verilen ilaçların kanser yaptığını, hastaların kelepçeli ameliyat edildiğini söyledi.

CHP’Lİ ÖZEL MAHKUMLARIN SESİ OLDU

 TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, son yapılan anketlerde Türkiye'de adalet mekanizmasına güvenin yüzde 5 çıktığını belirtti. CHP'nin Cezaevleri İnceleme Heyeti'nde görev alan Özel, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile birlikte hazırladıkları Cezaevi Hasta Tutuklular Raporu'nu hatırlattı. Bu raporu hiçbir bölge, mezhep ve siyasi ayrım yapmaksızın mahkumlarla görüşerek hazırladıklarını belirten Özel, tek önceliklerinin insan hakkı olduğunu söyledi.

HER 4 MAHPUSTAN 3’NDE GÖZ HASTALIĞI VAR

İnsan hakları açısından cezaevinde yatan kişilere uygulanması gereken tek cezanın seyahat ve özgürce yer değiştirme hakkının kısıtlanması olması gerektiğini hatırlatan Özel şöyle dedi; "Oysaki Türkiye cezaevlerindeki uygulama, ağır bir tecrit ve bunun yanında pek çok sıkıntıyı da ortaya çıkaran birtakım keyfî uygulamalardır. Âdeta cezaevleri hastalık üreten mekânlar hâline gelmiştir. Bir, hasta tutuklular var; bir de hastalık üreten mekânlar var. Sağlam girilen cezaevinden hasta çıkılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, daha 1946 yılında, sağlığı, sadece hastalığın veya sakatlığın olmaması değil, bedenen ve ruhen de tam bir mutluluk hâli olarak tanımlamışken bu konuda cezaevlerimizin hastalık üretiyor olması gerçekten son derece önemli bir devlet ayıbıdır" Tutuklu yargılanan kişilerin cezaevine girdikten sonra bazı hastalıklara yakalandıklarını belirten Özel, her 4 mahpustan 3'ünün gözlerinin rahatsız olduğunu açıkladı. Modern tıpta hastalıklara göre 20 çeşit diyet öngörülürken cezaevlerinde sadece 1 çeşit diyet yemeğine izin verildiğini belirten Özel, "Örneğin, şeker hastasına 'diyet yemeği' diye haşlanmış patates verilebilecek kadar ilkel bir uygulama mevcuttur. Şeker hastalarına patates verilmesine şaşarken bir eczacı olarak bir karaciğer hastasının ilaçlarını sorduğumda, söylediği ilacı 'Bunu ne kadardır kullanıyorsun?' diye sorduğumda -altı aydan fazla kullanırsa karaciğer kanseri olma riski olan- hasta 'Tam altı yıldır bu ilacımı yazıp buraya getiriyorlar.' diyebilmektedir. İşte cezaevi gerçeği budur" şeklinde konuştu.

KELEPÇELİ AMELİYAT YAPILDI

Cezaevlerinde kalp krizi geçiren hastanın iki saat sedyede ambulans beklediğini gözleriyle gördüklerini ifade eden Özel, "R tipi cezaevini Türkiye'nin gündemine taşıyan biziz. R tipi cezaevi, rehabilitasyon; tek başına bakımını sağlayamayacak, boyundan aşağısı felç kişileri yatırmak için bundan bir buçuk sene önce Adalet Bakanlığı-Sağlık Bakanlığı ortaklaşa Metris'te R tipi cezaevi yaptılar. Gittik, gördük, sırtında yumruk kadar yatak yarası olan, milletvekillerimizin bakmaya tahammül edemediği bir görüntü vardı. Şimdi onların tahliye umudunu bu kadar uyarımızdan sonra gündeme getirenler sanki sorunu kendileri çözmüş gibi düşünüyorlar. Hasta koğuşlarına gidin, bir girin; burnumuzun dibindeki hastanelerin hasta koğuşları içeri girilecek durumda değil. Adalet Bakanı, Müsteşarı, Tutukevleri Genel Müdürü ring aracına bir kere binsin de bir hastaneye gitsin bakalım, ondan sonra konuşalım. Ama bir de baktık ki Ergin Saygun. Komutan on sekiz yıl hapse mahkûm edildi ve kendisini ziyarete gittiğimizde ağır hastaydı. Kalbine mikrop yerleşmiş, tahliye edilmesi lazım; sesini kimseler duymadı, bugüne kadar beklendi, şimdi birileri gitmiş başında timsah gözyaşları döküyor. Sadece meşhurlardan bahsetmeyelim; Tekirdağ Cezaevinde yatıyor -gidin bulun- Cemil Erdem. Cemil Erdem, gırtlak kanseri ama bilmiyorlar, ses tellerine nodül operasyonu diye uyutuyorlar, bir bakıyorlar kanser; geri uyandırıp imzasını alıyorlar. İşte, AKP’nin ileri demokrasisi bu. Sonra tekrar uyutup ameliyat yapıyorlar. “Kelepçeli ameliyat yok.” mu diyorsunuz? Kandıra Cezaevinde Cevdet Bayır, işte orada. Kelepçelenerek sedyeye, fıtık ameliyatı yapıldı. Daha nicelerinin çektiği zulümler.”

KRALINIZ VİCDANEN ÇIPLAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ergün Saygun’u hastanede ziyaret etmesini de değerlendiren CHP’li Özel şöyle dedi; “Vicdan” diye bir şey var, “vicdan” diye bir şey var, “kamu vicdanı” diye bir şey var. Son günlerde de “Sayın Başbakanın vicdanı” diye bir şey çıktı; bugüne kadar yoktu, belki de biz görmemiştik. Başbakan vicdanının sesini dinler mi, onu bilmiyorum ama dinlediği bir şey var, o da kamuoyu araştırmalarının sonucu, kamu vicdanı. Bu tutuklulara yapılan zulmü, bu uzun tutukluluk sürelerini, bu hastaların bu düştüğü durumları görünce yüzdeler döndü. Olası bir referandumdan falan aklı cumhurbaşkanlığında, başbakanlıkta… Bir analiz yaptırıyor, “Bunlar size oy kaybettiriyor.” diyorlar. Hızla görece sempatik dört tane bakan atamalar, Ergin Saygun’un elini tutup poz vermeler ve vicdanlı devlet adamı taktikleri… Biz, Sayın Başbakanın adamlığına değil ama bu vicdanlı devlet adamı meseleleri var ya, hani bir de böyle “ben” derken vücut dili eğitimi gereği böyle yapmalar, “prompter”a bakıp konuşmalar, şu Meclise elindeki kağıttan okuyarak konuşup bir tek gözümüzün içine bakamadan konuşmalar… Biz, Başbakana şunu söylüyoruz; siz, genel başkan olabilirsiniz, siz, başbakan olabilirsiniz, size birileri “dünya lideri” diyebilir ama bütün Türkiye’yi kucaklayacak vicdanlı bir devlet adamı olmadınız, bundan sonra da olamazsınız. Biri çıkar size der ki: “Kral çıplak.” Biri çıkar der ki: “Kralınız çıplak, üzerindeki en pahalı takım elbiselere rağmen sizin kralınız vicdanen çıplak arkadaşlar.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.