CHP’Lİ VEKİL, YURTTAŞ’I HEDEF ALDI

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Yeraltı Suları ve Kamulaştırma Kanunu’nda değişiklik getirerek geçtiğimiz hafta TBMM’de yasalaşan düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş’a yanıt verdi.

CHP’Lİ VEKİL, YURTTAŞ’I HEDEF ALDI

  

Milletvekili Sakine Öz, açıklamasında hususlara değindi: “Geçtiğimiz hafta, Meclis’te reddettiğimiz, AKP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen yasa yoluyla; yeraltı sularına sayaç takılmasına ve takılacak bu sayaçların masraflarının vatandaşlar tarafından ödenmesine karar verildi. Türkiye’nin acilen bir su tasarrufu politikası oluşturmasını, bunun eldeki mevcut enerji kaynakları ve özellikle barajlardaki suyu taşıyan sulama kanallarının onarımı yapılarak, suyun kendi cazibesiyle arazilere ulaştırılması yönünde çağrılarımızı yaptık. Sulama birlikleri de bu yönde görüş bildirdi. Köy ve belde ziyaretlerimizde de çiftçilerimiz, sulamanın bu biçimde daha kolay ve az maliyetli yapılabileceğini savundu.”

 

 

“AKP, topluma rağmen yasa çıkarma uzmanı”

 

İktidarın toplumun istememesine rağmen yasaları çıkardığını ve bu konuda

Uzman olduğunu savunan Öz şöyle devam etti; “Tüm talep ve önerilerimize rağmen yasa, sayaçların sigortalanması ve montajını vatandaşın sırtına yüklediği gibi, ön ödemeli sistemle suyun parasını tahsil edip sonra kullandırıyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, sayaçların bedelini, montajını ve sigortalama maliyetini karşılaması gerekirken, çıkarılan yasayla tüm ağırlık çiftçimizde kalıyor. Devlet, riske girmiyor, ürününü ekemeyen, ektiğini değerinden satamayan üreticimiz, tüm sıkıntılarla tek başına uğraşmak durumunda bırakılıyor. Her fırsatta toplumun taleplerini yansıttığınızı söyleyeceksiniz, sonra da kalkıp hiçbir toplum kesiminin, Manisa’da konuyla ilgili hiçbir kuruluşun istemediği biçimde bir yasa düzenleyeceksiniz. Köylerde bu yasayı hangi yüzle anlatacaksınız, merak ediyorum? Yeraltına takılan sayaçların parasını vatandaştan aldığınız yetmezmiş gibi, yeraltı sularıyla hiçbir ilgisi olmayan, Kamulaştırma Kanunu ile ilgili bir madde değişikliğini de aynı kanunun içine tıkıştırdınız. Bundan böyle, vatandaşın arazisini elinden ucuza alarak kamulaştıracak idare, bu taşınmaz üzerinde küçük bir işlem veya tesisat yaparak, araziyi artık rahatlıkla özel sektöre devredebilecek. Eskiden, kamulaştırıldığı halde uzun süre kamu hizmeti için üzerinde bir işlem yapılmayan; okul, sağlık ocağı, hastane vb. kurulmayan taşınmazların, ilk sahibine bedeli karşılığında devredilmesi olanağı varken, şimdi bu hak tümüyle ortadan kaldırılıyor. Biz, yangından mal kaçıran, ucuza arazi kapatıp, bir oldubittiyle kamu malını özel sektörün rant alanına çevirecek bu düzenlemeye karşı çıktık. Bu yasa değişikliğinin, uzun vadede, AKP’nin birçok yasasında arazi rantlarına yol açacak derecede vatandaşımızın aleyhine işleyeceğini savunduk, savunuyoruz. Gerek yer altı suları, gerekse yer altı suları kanununun üçüncü maddesine anlamsız biçimde yamaman ‘kamulaştırma’ ile ilgili değişiklikler, vatandaşın cebini devlet eliyle boşaltmaktan, yeni zenginlere arazi üstüne arazi katmaktan başka işe yaramayacak.”

 

“AKP istediği uysal muhalefeti bulamayacak”

 

İktidarın uysal bir muhalefet istediğini savunan CHP’li Öz ““Genel Kuruldaki çözüm önerilerimizi, uzlaşma çağrımıza karşılık vermeyen AKP’li milletvekillerinden Muzaffer Yurttaş, şimdi ortaya çıkıyor ve yerel basına, ‘yeraltına takılacak sayaçlarla üreticilere kolaylık sağladık, muhalif milletvekilleri bu yasayı saptırmak istiyor’ diye beyanat veriyor. İnsaf, diyorum..! Yasayı enine boyuna inceleyip, kanunun gerekçelerini okuduk. Genel Kurul’da bazı AKP’li milletvekillerinin kürsü konuşmalarında yasadan bihaber olduklarını da çok net gördük. Yasayı açıkça konuşalım: Biz köy köy dolaşıp tarlalara sayaç takılacağını, bu sayaçların parasını çiftçilerimizin ödeyeceğini, ön ödemeli sistemle, eğer paranız yoksa tarlanızı sulanamayacağını anlatırken, AKP milletvekilleri vatandaşa ne anlatıyorlardı? Tıpkı Büyükşehir Yasası’nda olduğu gibi, yeraltı suları yasasında da, vatandaşlarımıza gerçekleri zamanında açıklayamıyorlar. Binbir türlü dümenle, sadece ‘güzel şeyler olacak, sabredin’ temennisiyle, ‘sulamada katılımcı sisteme geçiyoruz’ gibisinden süslü sözlerle işi geçiştiriyorlar. Yasaların ne gibi tehlikeler içerdiğini anlattığımızda da bizi suçluyorlar. AKP’nin istediği fakat elde edemeyeceği şey çok belli; uysal muhalefet. Bir şeyin farkında değiller ki, gece gündüz demeden, karış karış dolaşarak bu hükümetin çiftçiyi ve hayvancıyı içine düşürdüğü çıkmazı anlatmaya, gerçek çözüm politikalarımızı paylaşmaya devam edeceğiz.”şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.