DEVLET BAHÇELİ KURULTAY SALONUNDA

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 10. Olağan Genel Kurulu bugün yapılacak.

DEVLET BAHÇELİ KURULTAY SALONUNDA

 Milliyetçi Hareket Partisi'nin 10. Olağan Büyük Kurultayı Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılıyor. Divan Başkanı tek aday olarak Tuğrul Türkeş seçildi. Şu sıralarda MHP lideri Devlet Bahçeli kurultay konuşmasını yapıyor.

Bahçeli konuşmasında 70'li yıllarda öldürülen ülkücüler ve Türk tarihinin önemli isimlerini teker teker saydı ve partililere "Hilal kaşlı, bozkurt bakışlılar hogeldiniz, sefalar getirdiniz" dedi. İşte Bahçeli'nin konuşmalarından satır başları:

"Türk dünyasının her köşesinden, bereket ve güzellikleri bu salona taşıyan sayın misafirler, milliyetçi hareketi yükseltme hareketinden asla taviz vermeyen fedakar dava arkadaşlarım, millet, milliyet ve milliyetçiliğin fedakar neferleri ülküdaşlarım, ülkü, ilke mücadelesinin eşsiz temsilcileri, yiğit bozkurtlarım, asaletin, zarafetin ve nezaketin simaları olan sevgili asenalar saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler, medyamızın her biri birbirinden değerli medya temsilcileri. Bugün Ankara bir başka güzeldir, bugün Ankara kutlu hareketimizin sevincine ev sahipliği yapmaktadır. Bugün Ankara’da üç hilal ayağa kalkmaktadır, bugün Türklüğün kalp atışları gök kubbeyi çınlatmaktadır.

Daha birkaç gün önce 89. yılını idrak ettiğimiz cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, bütün şehitlerimizi ve partimizin kurucu genel başkanı başbuğumuz Alparslan Türkeş beyi rahmetle anıyorum.

Türk milleti sensiz asla diyen vatansever milli vicdanlar başkentte bir araya geldi. Varım, var olacağım, birim bir kalacağım diyen millet evlatları Ankara’ya ulaştı. Yenilmedim, yenilmeyeceğim, yıkılmadım, yıkılmayacağım, düşmedim ve düşmeyeceğim diyen millet sevgisi Ankara’da buluştu."

KONGREDEN NOTLAR

Kongre'de Genel Başkan Devlet Bahçeli dışında, parti liderliği için 10 aday daha var. Ancak bu adayların büyük bölümünün yeterli delege desteği alamayacakları, dolayısıyla çekilecekleri ifade ediliyor.

Bahçeli'nin karşısına çıkması muhtemel en güçlü aday ise, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın.

Nitekim, Ankara Arena daha şimdiden Aydın ve Bahçeli destekçileri tarafından "paylaşılmış" gibi; Salonun içine Bahçeli'ye yakın delegeleler hakim görünüyor.
Aydın taraftarları ise Arena'nın bahçesinde sürekli Koray Aydın lehine slogan atıyorlar.

BAHÇELİ'NİN FOTOĞRAFI YOK

Kurultay'ın yapıldığı Ankara Arena'da en dikkat çekici unsurlardan biri, mevcut Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin hiçbir fotoğrafının yer almaması. MHP'liler, bu konuda talimatın bizzat "ben de herkes gibi adayım" diyen Devlet Bahçeli'den geldiğini belirtiliyorlar.

Salonun en görünen yerinde, kürsünün üzerinde solda Alparslan Türkeş, sağ bölümünde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün dev fotoğrafları dikkat çekiyor.

CEM İLE SEMAZEN AYNI SAHNEDE

Kurultay'ın ilk saatlerinde en dikkat çeken ise, kürsünün bulunduğu platformun hemen önündeki gösteri; Ortada bir semazen, etrafında cem ayini yapan bir grup sembolize edilmiş durumda. Onların etrafında ise Türkiye'nin farklı bölgelerinden folklor ekipleri yöresel kıyafetler ve kendi figürleri ile ortadaki semazene ve cem yapanlara eşlik ettiler.

"TÜRK MİLLETİ SENSİZ ASLA"

MHP'nin 10. olağan kurultayı için seçilen slogan "Türk milleti sensiz asla". Tribünlerde ise "786 kilometrekareyiz biz", "1000 yıldır kardeşiz biz" "ilkesi olmayanın ülküsü olmaz, ülküsü olmayanın ülkesi olmaz", "devletsiz millet olmaz" "Biz büyük Türk milletiyiz" sloganlarını içeren dev pankartlar yer alıyor.

SALONDA SLOGAN SAVAŞI...

MHP Kurultayı'nın yapıldığı Arena'da, Koray Aydın'ı destekleyenler kürsünün tam karşısındaki tribünde bulunuyorlar. Salonun geri kalanında ise Devlet Bahçeli'yi destekleyenler hakim. Bahçeli yandaşlarının hakim olduğu tribünlerden "Hareketin lideri Devlet Bahçeli" ve "Devletin başına Devlet gelecek" sloganları atılıyor.
Ancak Aydın taraftarları da hemen yanıt veriyor; "Devletin başına Aydın gelecek.."

ORTAK SLOGAN "TÜRKİYE..."

Ancak yaşanan slogan savaşına rağmen, salondaki Aydın ve Bahçeli taraftarlarının üzerinde uzlaştıkları bir slogan var;
Zaman zaman, tüm salon, hep birlikte "Türkiye" diye slogan atıyor.

MEHTERSİZ OLMAZ...

Ve MHP Kurultaylarının olmazsa olmazı; Osmaniye Mehter Takımı, Kurultay'ın resmi açılışı yapılmadan önceki gösterileri için sahneye çıktı. Tüm salonun büyük alkışını aldı Mehter Takımı...

VE BAHÇELİ KURULTAY'DA

MHP Lideri Devlet Bahçeli saat 10:15'te Kurultay salonuna geldi.
Bahçeli salonu selamlarken tam bir izdiham yaşandı. Bahçeli salona, kurultayın resmi sloganını içeren "Türk milleti sensiz asla" şarkısıyla girdi.

ADAYLARDAN BİRİ ÇEKİLDİ

Daha kurultay resmen başlamadan MHP'deki genel başkan adaylarından biri çekildiğini açıkladı. MHP 19. dönem Kayseri Milletvekili Seyfi Şahin, yaptığı ve kurultay salonunda da dağıttırdığı bir yazılı açıklama ile adaylıktan çekildiğini açıkladı. Şahin açıklamasında, "Kongre çalışmalarım sonucu gördüğüm tablo, partimde iddiamı sahaya yansıtacak şartların mevcut olmadığıdır. Bu tablo karşısında tüm adaylara başarılar dileyerek genel başkanlık yarışının içinde olmayacağımı beyan ederim" ifadesini kullandı.

KURULTAY RESMEN BAŞLADI

MHP 10. Kurultayı Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yarımcısı Semih Yalçın'ın
konuşması ile resmen başladı. Semih konuşurken salonda da Koray Aydın yanlıları ile Devlet Bahçeli'yi destekleyenler arasındaki slogan savaşı sürdü. Zaman zaman sloganlar, kürsüde konuşan Yalçın'ın sesinin salonda duyulmasını da engelledi,

ADAYLAR TOKALAŞTI

Salonda yaşanan slogan çatışmasına rağmen, genel başkan adayları arasında gerilim yok. Kurultay'da genel başkanlığa aday olan Koray Aydın Musavvat Dervişoğlu ve Ahmet Çakar, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin yanına giderek tokalaştılar.

"AÇILIM İHANETİNİN PANZEHİRİ MHP'DİR"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın konuşmasında "Partimiz, açılım ihanetçilerinin ve terör örgütü üyelerinin korkulu rüyasıdır" dedi. Türk milletinin "bir bayrak gibi rüzgar beklediğini söyleyen Yalçın "Ülkemizde ihanet kol gezerken MHP her zamankinden güçlü ve kararlı bir duruş sergilemektedir. Açılım ihanetinin panzehiri MHP'dir" diye konuştu.

KORAY AYDIN: “TABANDA DEĞİŞİM ARZUSU VAR”

MHP Genel Başkan adaylarından Koray Aydın, kurultay salonunda Hürriyet'e yaptığı açıklamada MHP tabanında büyük bir değişim arzusu olduğunu belirterek, "Bunun delegelere yansımasını bekliyorum. Tabanın talebi delegeye de yansırsa lehime bir sonuç çıkacağını bekliyorum" dedi.

Aydın, kurultay için bir konuşma hazırlığı yapmadığını da söyleyerek, "irticalen konuşacağım" dedi.

DİVAN BAŞKANI TUĞRUL TÜRKEŞ

Kurultay'ın Divan Başkanlığı'na Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş seçildi. Divanın diğer üyeleri ise Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Malatya İl Başkanı Alp Yıldız, Kırşehir İl Başkanı Cemil Cahit Pişkin ve Genel Başkan Başdanışmanı Muzaffer Şahin oldular.

TUĞRUL TÜRKEŞ: "BABAMIN PARTİSİNİN BÜYÜK GÜNÜNE HOŞGELDİNİZ"

Divan Başkanlığı'na seçilen Tuğrul Türkeş, yaptığı konuşmada kurultaya katılanları, babası Alparslan Türkeş'e atıfta bulunarak "Babamın partisine, merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'in partisinin büyük gününe hoş geldiniz" diyerek selamladı.
Türkeş, şehitler için saygı duruşuna geçerken ise, saygı duruşunun "Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları, Alparslan Türkeş, Gün Sazak, Dursun Önkuzu, Recep Haşatlı ve tüm şehitler için" yapılacağını anons etti.

"NE DARBELER, MUHTIRALAR GÖRDÜK..."

Türkeş, açılış konuşmasında da "Bu parti darbeler, muhtıralar, zindanlar gördü, şehitler verdi. Ama yılmadı yıkılmadı. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu dava Allah, vatan ve millet uğruna adanmış bir davadır diye konuştu.

ÜSTÜ KAPALI UYARI: "ÜLKÜCÜLÜK TERBİYE, DİSİPLİN, SAYGIDIR"

Tuğrul Türkeş zaman zaman sloganlarla konuşmasını kesen genel başkan adayı Koray Aydın yandaşlarını da isim vermeden uyardı. "Ülkücülük, terbiyedir, ülkücülük disiplindir, ülkücülük saygıdır" diyen Türkeş, şöyle devam etti:
"Adaylarımızı hepimiz seviyoruz, ama 43. yılımıza 10. kurultayımıza saygı göstermek her ülkücünün, her genel başkan adayının saygı duyması gerekir." 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.