ERKAN AKÇAY İMF'YE BORCUMUZ KALMADI DİYENLERİ YERDEN YERE VURDU

Mhp Manisa Milletvekili Erkan Akçay yazılı açıklamada İmf'ye borcumuz kalmadı diyenleri eleştirdi.

ERKAN AKÇAY İMF'YE BORCUMUZ KALMADI DİYENLERİ YERDEN YERE VURDU

 Orta Vadeli Programı ve Merkezi Yönetim Bütçesini IMF’siz hazırlayamayan AKP Hükümetinin IMF’ye borcumuz kalmadı diye övündüğünü söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Başbakan Erdoğan IMF’den borç alan ülke iken IMF’e borcumuzu ödedik, şimdi borç veren ülke konumuna geldik, demektedir. Başbakan’ın bu sözünü kendisine şiar edinen AKP Milletvekilleri, IMF’ye borç veriyoruz, diye övünmektedir. AKP’li vekillere IMF’ye ne kadar borç verdiniz diye sormak gerekir.  IMF’e borcumuzu ödedik diyen AKP’li vekillere sormak gerekir. IMF’e son taksitini ödediğiniz bu borcu kim almıştır? 2003-2008 yılları arasında IMF’den 13 milyar dolar borcu alan AKP Hükümetleri değil midir?” diye sordu.  

 

AKP Hükümetinin özelleştirme adı altında kamuya ait başta sanayi olmak üzere tüm tesisleri satarak IMF’e olan borcunu kapattığını söyleyen MHP’li AKÇAY, “  2002 yılında IMF’e olan borcumuz 23,5 milyar dolardı. AKP Hükümetleri döneminde 2003-2008 yılları arasında IMF’ den 13 milyar dolar daha borç alınmıştır. Özel­leş­tir­me İda­re­si Baş­kan­lı­ğı­’nın ka­yıt­la­rı­na gö­re AKP Hükümetleri döneminde Türk Te­le­kom, TE­KEL, SE­KA, PET­KİM, TÜP­RAŞ ve Er­de­mir gi­bi sa­na­yi te­sis­le­ri, li­man­la­rın ta­ma­mı, 195 ka­mu te­si­siy­le 2 bin 629 adet ar­sa, bi­na ve loj­man ses­sizce el­den çı­ka­rıl­mıştır. Ka­mu­ya ait bu var­lık­la­rı­n sa­tı­şın­dan 38 mil­yar 84 mil­yon do­lar­lık ge­lir el­de edil­miştir. Cum­hu­ri­yet dö­ne­min­de mil­le­tin öde­di­ği ver­gi­ler­le ya­pı­lan te­sis­le­rin sa­tı­şın­dan el­de edi­len ge­lir, IM­F’­ye borç ödemesinde harcanmıştır. Ar­tan kıs­mıy­la da büt­çe açık­la­rı fi­nan­se edil­miştir. Ancak deniz tükenmiştir. AKP Hükümetinin artık satacağı bir tesis kalmamıştır.” dedi.

 

AKP Hükümeti döneminde Türkiye’nin dış borcunun sürekli arttığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ 2002 yılında Türkiye’nin toplam borcu 129,5 milyar dolardı. Bunun 23,5 milyar doları IMF’e olan borçtu. AKP Hükümeti döneminde yani on yılda Türkiye’nin dış borcu 129,5 milyar dolardan 337 milyar dolara çıkmıştır.”dedi.

 

AKP’nin bitirdik dediği borç 2008’de aldığı borçtur.

            AKP’nin ekonomide rakamları ters yüz ederek kamuoyunu yanılttığını söyleyen AKÇAY, “  14 Mayıs 2013 günü son taksiti ödenen IMF borcunun Ocak 2005’te AKP’nin IMF ile imzaladığı 19 uncu Stand-by Anlaşmasından kaynaklanan 10 milyar dolarlık borçtur. Yani AKP’nin IMF’e kendi aldığı borcu ödemektedir.” dedi.   

 

AKP Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ’a cevap veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ, ‘Türkiye’nin IMF borcunu sıfırlamasının alkışlanacak bir gelişme’ olduğunu söylemiştir. 2005 yılında imzaladığınız 19. Stand by anlaşması çerçevesindeki borçlarınızı ödediğiniz için sizi alkışlayalım. Peki sizin döneminizde artan iç ve dış borcu ve vatandaşlarımız borçları konusunda siz ne yapacaksınız?” diye sordu. 

 

AKP Hükümetleri döneminde Türkiye’nin ekonomik olarak dışa bağımlılığının arttığını söyleyen MHP’li AKÇAY, “Kamunun iç borcu 2002 yılında 155 milyar lira iken 2012 yılsonunda yüzde 163’lük artışla 408 milyar TL’ye yükselmiştir.  AKP Hükümetleri döneminde Türkiye’nin dış borcu 129,5 milyar dolardan 337 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye’nin dış borcundaki bu artışa rağmen AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi adeta Türk Milleti ile alay edercesine ‘Türkiye ekonomik olarak tam bağımsızlığını ilan etmiştir” demektedir. Türkiye’nin dış borçluluğundaki artış ekonominin daha da dışarıya bağlandığını, diğer bir ifadeyle ekonominin tam bağımsızlık değil tam bağımlılığa giden yolda ilerlediğini gözler önüne sermektedir. Bu beyanat Tanrıverdi’nin hesap kitap konusundaki başarısının bir göstergesidir.” dedi. 

 

            AKP Döneminde vatandaşın geliri 4,1 kat artarken borcu 42 kat artmıştır.

202 yılında vatandaşın borcu 47 milyar lira iken 2013 yılı Mart ayı itibariyle 833 milyar liraya ulaşmıştır. Vatandaşlarımızın bankalara olan kredi borcunun 2002’de 2,2 milyar TL iken şimdi 206 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2002’deki 4 milyar TL’lik kredi kartı borcu 18 kat artarak 73 milyar TL’ye ulaşmıştır. Vatandaşlarımızın harcanabilir geliri 2002’de 143,7 milyar TL iken şimdi 591,3 milyar TL’ye yükselmiştir. Vatandaşın borcu 42 kat artarken harcanabilir gelir sadece 4,1 kat artmıştır. Öte yandan vatandaşlarımız kazançlarının yarısını borç ödemeye harcamaktadırlar. 2002’de bir kişi kazandığı 100 TL’nin sadece 4,7 TL’sini borç ödemeye ayırırken bu rakam 48,1 TL’ye yükselmiştir.”         

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.