ERKAN AKÇAY VARLIK BARIŞI KANUNUNA ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ

ERKAN AKÇAY VARLIK BARIŞI KANUNUNA ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ

ERKAN AKÇAY VARLIK BARIŞI KANUNUNA ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ

 TBMM’de görüşülen torba kanun tasarısı üzerine konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Varlık barışı kanunuyla PKK’nın kara parası aklanacaktır. AKP, varlık barışı düzenlemesiyle bin bir tavizle silahlarıyla yurt dışına çıkma ricasında bulunduğu terör örgütü PKK’ya 60 milyar dolar civarında mali servetiyle geri dönme imkânı getirmektedir. Terör örgütü özellikle büyük şehirlerde bu paralarla yeni ve meşru bir güç elde edecektir. Varlık barışı olarak adlandırılan bu düzenleme İmralı canisinin Meclisten çıkarılmasını istediği düzenlemelerden birisi midir? Bu düzenleme İmralı’da, Oslo’da veya herhangi bir yerde pazarlık konusu yapılmış mıdır? Türk Milleti bu soruların cevabını beklemektedir. Varlık barışı kanunuyla PKK’nın kara parası aklanacaktır. Eğer bu madde kabul edilirse AKP’nin “ak”ına kara paranın “kara”sı da bulaşacaktır.” dedi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 13 üncü maddesi üzerine TBMM Genel Kurulunda söz alan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Görüşmekte olduğumuz bu kanun tasarısının 13 üncü maddesiyle; yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların 31 Temmuz 2013 tarihine kadar bankalara, aracı kurumlara bildirilmesi ya da vergi dairelerine beyan edilmesi durumunda bu varlıklardan yüzde 2 oranında vergi alınması öngörülmektedir. Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle hiçbir surette vergi incelemesi yapılamayacaktır. Yurt dışından döviz vesaire varlık getirenlere ve bildirenlere bu varlığın kaynağı sorulmadığı ve araştırılmadığı gibi vergisinin ödenip ödenmediğine de bakılmayacaktır. Ancak asıl önemlisi, bildirilen varlığın kara para gibi bir suç ekonomisinden doğup doğmadığı da araştırılmayacaktır. Bu düzenlemeyle, yine, özel ve örtülü bir af getirilmekte ve bir kara para aklaması yapılmaktadır.” dedi.

Varlık barışı kanunu ile PKK’nın parasının aklanacağını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Tasarı özü itibarıyla, Kasım 2008’de kabul edilen ve yine “varlık barışı” olarak ifade edilen kanuna paralel bir düzenlemedir. AKP’nin sözlüğünde varlık barışının kara para aklama anlamına geldiğini 2008’de öğrenmiştik. Bugün ise kavrama yeni bir anlam daha yüklenmektedir. Varlık barışı, sözde barış ve açılım yolunda bölücü terör örgütüne verilen bir taviz anlamına gelmektedir. Hükümetin, PKK ve adına “63 aklı karışık” dediğimiz kişilerle yürüttüğü bir aklama, bölme ve kutuplaştırma sürecindeyiz. Eli kanlı teröristlerin Türk milletine hazmettirilme çabası memleketin dört bir tarafında ısrarla sürdürülmektedir. Tasarıdaki bu düzenleme, AKP Hükûmetinin PKK talepleri karşısında önemli bir eksiğini tamamlama arzusunun dışavurumudur. Tasarıdaki bu hüküm, AKP’nin bütün gayretiyle PKK’yı topyekûn katliamlarıyla, cinayetleriyle, silahlarıyla ve parasıyla aklama politikasıdır. AKP, varlık barışı düzenlemesiyle bin bir tavizle silahlarıyla yurt dışına çıkma ricasında bulunduğu terör örgütü PKK’ya 60 milyar dolar civarında mali servetiyle geri dönme imkânı getirmektedir. Terör örgütü özellikle büyük şehirlerde bu paralarla yeni ve meşru bir güç elde edecektir.” dedi.

Varlık barışı olarak adlandırılan düzenlemenin İmralı Canisi’nin talebi doğrultusunda çıkartılıp çıkartılmadığını soran MHP’li AKÇAY, “ AKP bugün varlık barışını gündeme getirirken Meclisin daha üç ay önce kabul ettiği Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’un hiçbir anlamı kalmamaktadır. Çünkü PKK’nın uyuşturucu, silah kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, haraç, fidye gibi vasıtalarla elde ettiği kara para aklanacak, hukuk içine alınacaktır. Türk millet; Varlık barışı olarak adlandırılan tasarının 13 üncü maddesinin İmralı canisinin Meclisten çıkarılmasını istediği düzenlemelerden birisi olup olmadığını merak etmektedir? Varlık barışı olarak adlandırılan bu düzenleme İmralı’da, Oslo’da veya herhangi bir yerde pazarlık konusu yapılmış mıdır? Komisyon safahatından beri Hükûmet temsilcilerine ve iktidar sahiplerine ısrarla sormamıza rağmen maalesef biz cevap alamadık. Hükümet yetkilileri adeta sükût ikrardan gelircesine ve bizim şüphelerimizi de körüklercesine, bir cevap verememişlerdir. Bu konuda kamuoyunun aydınlatılma ihtiyacı vardır. PKK’nın bu terör faaliyetleri nedeniyle elde ettiği gelirler aklanmayacak. Bunun da gerekçesi, temeli şudur.” diyebiliyor musunuz? diyemiyorsunuz. Biz de açıkça ifade ediyoruz ki bu varlık barışı kanunuyla PKK’nın kara parası da aklanacaktır ve hatta şunu da söylüyorum ki: Eğer bu madde kabul edilirse AKP’nin “ak”ına kara paranın “kara”sı da bulaşacaktır.” dedi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın konuşması üzerine söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin ‘PKK’nın kara para aklama ve kaçakçılık faaliyetleriyle mücadele ediyoruz.’ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin cevabı üzerine tekrar söz alan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, PKK terör örgütünün akaryakıt kaçakçılığı yaptığını, bunun bilgileri dâhilinde olduğunu bizzat kendisi ifade etmiştir. Maliye Bakanı Sayın Şimşek, PKK terör örgütünün sigara kaçakçılığını yaptığını bizzat ifade etmiştir. Ayrıca, MASAK bu konuda Hükûmete çeşitli raporlar vermiştir. Sayın Başbakan, birkaç defa, terör örgütü PKK’nın vatandaşlarımızdan zorla topladığı haraçlar için “Bunlar vergi topluyorlar.” demiştir. Vergiyi ancak devlet toplar. PKK’nın faaliyetlerine, haracına dahi “vergi” diyen bir anlayışın kara parayla, terör faaliyetlerinden elde edilen paralarla mücadele edemeyeceği açıktır.” dedi. MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın bu sözleri üzerine AKP’li bakan ve vekiller sessiz kaldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.