“HÜKÜMET İÇİN GEMİCİKLER DAHA ÖNEMLİ”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, mazottan alınan ÖTV’ye ilişkin soru önergesine verdiği cevabı değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel “Hükümet için tarım ve çiftçi değil, denizcilik sektörü ve ‘gemicikler’ daha önemli” dedi.

“HÜKÜMET İÇİN GEMİCİKLER DAHA ÖNEMLİ”

 CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in, 13 Eylül 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu benzin fiyatlarına ilişkin soru önergesine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından cevap verilmiş, ancak Özgür Özel, yazılı soru önergesinin cevabında tarımda kullanılan mazottan alınan ÖTV’ye ilişkin sorusunun cevaplandırılmadığı gerekçesiyle bu kez de soru önergesini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yöneltmişti. Özgür Özel’in soru önergesinde yer alan; “Son yapılan vergi düzenlemesi ile gemi taşımacılığında ÖTV’ siz 1,59 TL’lik mazot verilir ve bu mazot toplam mazot harcamasının neredeyse üçte birine denk gelirken, toplam mazot harcamasının onda birine gelen tarımda kullanılan traktörlere 3,99 TL’ye satışının nedeni nedir? Önümüzdeki süreçte çiftçilerimizin kullandığı mazotların da ÖTV’siz satışına ilişkin bir düzenleme yapılacak mıdır?” sorularına bu sefer Maliye Bakanlığından bir cevap geldi. Gelen cevapta; ‘Deniz taşımacılığında uluslararası rekabetin yoğun olması, ülkemizde deniz taşımacılığının istenilen düzeylerde olmamasından dolayı denizcilik sektörünün desteklenmesi ve maliyetlerin bir kısmının giderilmesi için bu sektörde ÖTV’ye tabi tutulmayan akaryakıt temininin önü açılmıştır’ denildi. Soru önergesinin cevabında Bakan Şimşek, tarımda sektörü destelemelerine ilişkin de ‘Benzin fiyatlarındaki artışlara rağmen motorin satış fiyatı üzerindeki vergi yükü gerilemiş, tarımsal destekler artmıştır’ şeklinde bir cevap verdi. CHP’li Özel konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Hükümet için tarım ve çiftçi değil, denizcilik sektörü ve ‘gemicikler’ daha önemli” dedi. Özel şöyle dedi; “Her ne kadar Bakan Şimşek, tarımsal desteklemeler artıyor dese de motorinde vergi yükü azaldı dese de, hükümet için tarım sektörü desteklenen değil, aksine kösteklenen bir sektördür. Tarımda kullanılan mazotta vergi yükünde bir azalma gerçekleşmiş olsa da, bu durumun çiftçi için olumlu bir destekmiş gibi gösterilmesi kabul edilemez. Çiftçimiz tarımda kullandığı girdilerin- mazot, gübre, ilaçlama, elektrik- bedelini karşılayamamaktadır. Aldıkları kredileri geri ödeyemez duruma gelmişlerdir. Çiftçimiz elektrik borcunu, su borcunu ödeyemez haldedir. Soru önergesinin cevabında da bahsedilen destekler ise sadece göstermeliktir ve mazottaki ÖTV ile bu destek çiftçiden misli ile geri alınır olmuştur. Zaten AKP döneminde mazot % 218.3 oranında zamlanmıştır.  AKP’nin uyguladığı tarım politikaları nedeniyle saman ve otu bile ithal eder hale gelen ülkemizin, son iki ayda saman ithalatına 25 milyon dolar ödediği ortadayken, denizcilik sektörünü önceliklendirmek, çiftçimiz perişan durumdayken, gemilerde kullanılan mazottan ÖTV’yi kaldırıp, tarımda kullanılan mazotta ÖTV’yi kaldırmamak akıl alır gibi değil. Bakan Şimşek’in verdiği cevap da zaten hükümetin ‘–mış gibi’ söylemlerinden herhangi biri. Bildiğimizden farklı hiçbir şey söylememiş, söylemediği gibi de, çiftçimizin borç batağındaki, halinden övündüğünü hiç sıkılmadan ifade etmiştir.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.