MANİSA’NIN EĞİTİM SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yazılı olarak cevaplaması istemiyle vermiş olduğu üç soru önergesiyle Manisa’nın eğitim sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

MANİSA’NIN EĞİTİM SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

 MHP’li Akçay ilk soru önergesinde Manisa’daki sınıf mevcutlarının artışını ve bu durumun eğitim kalitesine etkisini sordu. Eğitimin toplumların kalkınmışlığının en önemli göstergelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Akçay, eğitim alanında ülkemizdeki en büyük sorunlarından birisinin derslik açığı olduğunu belirtti. Benzer sorunların Manisa’da da yaşandığını ifade eden Akçay, Manisa’da derslik başına düşen öğrenci sayısının yüksek olmasının öğrencilerin ve öğretmenlerin derslerdeki verimliliğini olumsuz etkilediğini kaydetti. MHP’li Akçay önergesinde Manisa’da bütün ilçeler için belirtilmek suretiyle ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında derslik açığını ve bu açığın kapatılması için 2013 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete açılması planlanan derslik sayısını sordu. MHP’li Akçay verdiği diğer bir soru önergesinde Manisa’daki okullaşma oranını gündeme getirdi. Okullaşma oranlarının kent ve kırsal gelişmişliğin en önemli göstergelerinden birisi olduğunu belirten Akçay, taşımalı ve ikili eğitim sistemlerinin yaygınlığının kaygı verici olduğunu belirtti. Akçay önergesinde Manisa’daki ikili eğitim ve taşımalı eğitim veren okul sayısını sordu. Akçay üçüncü önergesinde de Manisa’da öğrenci başına düşen eğitim harcamasını sordu. Öğrenci başına düşen eğitim harcamasının ülkeler ve kentler arası eğitim gelişmişliği sıralamasında kullanıldığını, OECD’nin de benzer bir yöntem ile her yıl “Bir Bakışta Eğitim Raporu” harcadığını belirtti. 2002-2013 yılları arasında Manisa’da ilköğretim ve ortaöğretimde öğrenci başına bir eğitim döneminde gerçekleştirilen eğitim harcamasını verdiği soru önergesiyle MHP’li Akçay bu sorularına verilecek cevapların Manisa eğitiminin geleceğine dair hükümetin öngörülerini ortaya koyacağını söyledi. Önergelerine verilecek cevapların Manisa’nın eğitiminin geleceğine dair hükümetin öngörülerini ve projelerini ortaya koyacağını ifade eden Akçay değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Ülkemizde ve kentimizde eğitime, bilime, bilgi ve teknoloji üretimine her zaman olduğundan daha fazla önem vermeliyiz. Eğitim bir taraftan bireyi geliştirdiği, diğer taraftan ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını sağladığı için önemlidir ve bu anlamda eğitimin değeri iyi anlaşılmalıdır. Manisa gelişecekse ekonomik zenginlik yeterli olmayacaktır. Eğitimin öne çıkarılmadığı hiçbir başarının devamlılığı mümkün değildir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.