MHP YUNUSEMRE ADAYI AZMİ AÇIKDİL PROJELERİNİ AÇIKLADI

"Mimarın çizgisi çoktur Lafı Azdır" diyen 40 yıllık deneyimli Mimar MHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi AÇIKDİL gerçekleştirdiği proje tanıtım toplantısında, projelerin animasyonlu gösterimi ile iş,siyaset ve basın camiasından tam not aldı.

MHP YUNUSEMRE ADAYI AZMİ AÇIKDİL PROJELERİNİ AÇIKLADI

 "Mimarın çizgisi çoktur Lafı Azdır" diyen 40 yıllık deneyimli Mimar MHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi AÇIKDİL gerçekleştirdiği proje tanıtım toplantısında, projelerin animasyonlu gösterimi ile  iş,siyaset ve basın camiasından tam not aldı.

"Proje sayısı önemli değil,projelerimiz sorunlara cevap verebilecek şekilde nitelikli ve bütün projelerin yeri belli"sözleri ile Manisa Yunusemre seçmeninin karşısına çıkan Milliyetçi Hareket Partisi Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil,"Mimarlık ve şehircilik: Mimari argümanların bir ritm içerisinde raksıdır. İleride oluşabilecek veya oluşma ihtimali olan her türlü olumsuz kullanımın önceden çözümüdür. Çizginin orkestrasyonudur." dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil,Anemon Otel'de düzenlenen toplantıda projelerinin tanıtımını yaptı. Sadece görsellerle değil,projelerin yapılacağı yerin şu an mevcut halleri ve projeler hayata geçtikten sonraki hallerinin animasyonlu olarak sunulduğu toplantıya iş ve siyaset dünyasının yoğun katılım gösterirken,MHP Manisa Milletvekili Erhan Akcay, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, MHP Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve partililer'de Açıkdil'i yalnız bırakmadı. Açıkdil,konuşmasına projelere nasıl karar verdiğini açıklayarak başladı.Manisa'nın Büyükşehir olacağı yönünde söylentiler çıktığında Gökçeören Köyü'nde bir turist geziye katıldığını belirten Açıkdil;"Köyünde ki Yunusemre ve Taptukemre'nin Türbesinin bulunfuğu Emre Köyü ziyaret ettim. bu kasabada ki Carullah Camisini gezdim. Çok güzel ve zamanının zengin köylerinden biriymiş terk etmişler yazık olmuş tekrar yaşatılabilir.Yavaş şehir ilan edilen Seferihisar Kasabasını Sığacık Kalesini ve oradaki Kale İçi Köy Pazarını gezdim. Kale restore edilse çekim merkezi olabilir, pazar daha canlı olur.Şirinceyi biliyordum.Atça Kasabasını gezdim. Paris planının bir versiyonu küçük bir uygulaması yapılmış zaman-ı evvelinde. Hani Vali-i vilayet Hadem-i Devlet Atçalı Kel Mehmet diye ferman yayınlayan ve mühür yaptıran efenin diyarı.Ayvalık küçükkuyu ya bağlı mübadele ile değiştirilmiş şimdilerde turistik bir köy olmuş Adatepe Köyünü gezdim. Milas yakınlarında Çomakdağ Kızılağaç Yörük Köyü varmış buraya gidemedim burası da turistik bir köy olmuş."diyerek  hep Yuntdağına nasıl canlılık vererek hizmet ederiz düşüncesi ile turist bölgeleri gezdiğini sözlerine ekledi.
Hayata geçirmek için hazırlandığı projeler ile herkesten tam not alan ve Mimarlıktaki başarısını ve kentin sorunlarını saptama kabiliyetini bir kez daha kanıtlayan Açıkdil,"Ben şehrimi severim burada doğdum burada ölmek isterim. Ömrümüzün çoğunu kullandık ama benim çocuklarım ve torunlarım burada yaşayacaklar, mutlu huzurlu şehrini, semtini, cadde veya sokağını, komşusunu, evini, sevenlerden biri olsunlar. Şehirler böyle yaşar.Planlamanın, tasarımın amacı budur. Önce evinde huzurlu ve mutlu olacak sonra komşularıyla sonra şehirde yaşayanlar ile mutlu olması gerekir. Bir şehirde yaşayan vatandaş şehir insanı ile ne kadar çok dost tanıdık olursa o şehirde anlaşma kaynaşma o nisbette fazla olur ve şehir sahiplenilir. Bu amaça yönelik tasarımlar yapmak gerekir. Sosyal hayat, ekonomik yaşantı, eğitim seviyesi ve bunların alternatiflerine yönelik planlamalar yapılması gerekir.Mimarlık ve şehircilik: Mimari argümanların bir ritm içerisinde raksıdır. İleride oluşabilecek veya oluşma ihtimali olan her türlü olumsuz kullanımın önceden çözümüdür. Çizginin orkestrasyonudur." dedi. Proje sayısının önemli olmadığına dikkat çeken Açıkdil, projelerin sorunlara cevap verebilecek şekilde nitelikli olduğunu ve bütün projelerinin yerinin belli olduğunu ifade etti.
Birbirinden iddialı projeleri hayata geçirmek için 1 Nisan'ı bekleyen Açıkdil,projelere karar verirken projelerin hayata geçirilecek bölgeledeki sıkıntılarının ve ihtiyaçlarının incelendiği,daha sonra yer araştırılıp arsalara uygun projeler yapıldığını belirtti ve şöyle devam etti;" Yunusemre ilçesinin 200 bin nüfusluk bir ilçe olduğunu düşünere yola başladık.İlçedeki fiziki koşulları ele aldığımızda 3 önemli ana unsur elimizde var CBÜ,Sanayi ve YuntdağKöyleri.Sonra ilçedeki sosyal ve ekonomik durumları inceledik.Ne yapmalıyız diye düşündük.6 aya yakın bir süredir de sokak sokak,mahalle mahalle,köy köy geziyoruz. Üç ana unsurumuzu birbirine entegre ederek nasıl modern,çağdaş ve mutlu insanların olduğu bir Yunusemre yaratabiliriz diye. Yuntdağ köylerinde sosyal,ekonomik ve eğitim durumları çok kötü durumda. İnsanların bir geçim kaynağı bile yok.Hatta sokakları,yolları dahi çok kötü durumda.Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri İzmir'e gidiyor onları Manisa'da tutmanın yollarını bulmamız gerekiyordu ki hem şehirdeki öğrenci sayısı artsın hem de ekonomiye katkı sağlasın. Anak bunun için öğrencilerin sosyal yaşantılarının artırılması ve yeni,seviyeli fakültelerin açılması sağlanması gerektiğini belirledik.Sonra sanayi alanında beyaz yakalı dediğimiz kesim Manisa'da kalmıyor, sanayi alanında ne mavi yakalı da ne de beyaz yakalıda Manisa'da bir sosyal hayat yok. Merkez mahallelerde ise durum yine aynı şekilde ekonomik,sosyal ve eğitim açısından Yunusemre'yi ayakta tutacak dermanı kalmamış.Ve bu sonuçları göz önünde bulundurarak karar verdik projelerimize" şeklinde konuştu.
"Unutmayalım ki insan kenti yaratır,kent insanı yaşatır" diyerek birbirinden iddialı ve önemli projelerini anlatan Açıkdil,"Tüm bu projelerimiz sayesinde, Yunusemre de yaşayan vatandaşlarımız; Ekonomik yönden kalkınmış, eğitim yönünden gelişmiş, sosyal yaşantı ile girişimci, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdüreceklerdir.Yunusemre ilçesi de mutluluk diyarı olacaktır. Ve işte bu yüzden  bizim düsturumuz, "Hizmet, günü kurtarmak değil geleceği planlamaktır." dedi.
Muhteşem bir görsel sunum ile projeleri sadece görsellerle değil,projelerin yapılacağı yerin şu an mevcut halleri ve projeler hayata geçtikten sonraki hallerinin animasyonlu olarak yapılan sunum salonda izleyenlerden "Bravo" sözleriyle ve "Sağlam temellere atılmış projeler" sözleriyle tam not aldı. İşte iş,siyaset ve kentin önde gelen isimlerinin hayran kaldığı o projeler;
Yuntdağ Bölgesinde Yapılacak Projeler;
Köy Konağı; Yuntdağ köylerinde belirli bölgelerde yapılmasını planladığımız köy konaklarında halıcılık ve el sanatları kursları( iğne oyası, dikiş,nakış vb.gibi), okuma-yazma,kur-an kursularının verildiği kurs odası, kurs yönetimi odası, muhtar odası,PTT Şubesi, sağlık evi, internet ve okuma salonu, çok maksatlı salon, mescit ve gasilhane bulunacaktır.
Arıtma Tesisi; Merkez olarak belirlenecek ve birbirine yakın köylere yapılacaktır. Köylerin en büyük ihtiyaçlarından biri.
Güneş Panellerinden Enerji Üretimi; Yuntdağ bölgesinde kurulucak güneş panelleri ile Yuntdağı kendi enerjisini üretecek.
Günübirlik ve Hafta Sonu Konaklama; Yuntdağı'nın kültürüne has yapılacak evler ile turizm canlandırılacak.Kocadere Vadisi, Şamar, Sarınasuhlar...
Halıcılık Merkezi; Yuntdağı köylerinin en önemli geçim kaynaklarından halıcılık yeniden canlandırılacak.Maldan, Köseler, Sarıahmetli, Pınar, Uzunlar, Asmacık, Süngüllü, Pelitalan, Dağyenice, Örselli köyleri.
Köy Pazarı;Ortaköy'de kurulacak pazarlar ile köy sakinleri,hanımlarımız el sanatlarını satabilecek, hem de gelir kaynağı olacak.
Spor Merkezi; Osmancalı'da kurulacak merkez de okçuluk, atıcılık, binicilik, off road, motokros, bisiklet gibi sporlara da hareketlilik kazandırılıacak.
Turizm Merkezi;Köseler (Aigai,müze), Siyekli, Dağyenice. Örselli, Uzunburun (yoğurtçukale) Türkmen (traking), Osmancalı (spor) Ortaköy (piknik alanları ve festivaller) gibi köylerdeki etkinliklerle turizm canlandırılacak.
Yatırım Tesisleri; Çamlıca, Kozaklar, Küçükbelen köylerinde antep Fistığı, süt, besicilik,çilek gibi ürünlerin satılmasını sağlayacak tesisler.
Ziyaretgah; Recepli Köyü'nde yapılması planlanılan,insanları ziyaret edecekleri hem de konaklayacakları yer.
İmar Planlamaları İle İlgili Projeler
Yeni Yerleşim Alanları; Yunusemre'nin birçok noktasında ve Mutlu ve Lalapaşa mahallerinde yapılacak olan sosyal konutlar,bahçeli teras evler,öğrenci konaklama evleri.
Yeni İmar Planı;Yunusemre ilçesinin öncelikli projelerinden ve ucuz konut sahibi olabilmenin ,arsa yokluğundan artan kira ve konut fiyatlarının düşmesi için yapılması gereklidir.
Kentsel Yenilemeler;Hafsa Sultan,Cumhuriyet,Fatih,Yeni Mahalle,Laleli ve Mesir Mahalleri'nde modern,çağdaş ve mutlu bir yaşam için,vatandaşların da mağdur olmamasını göz önünde bulundurarak konut üretimine geçilmesi.
Ulaşım İle İlgili Projeler;
Otoparklar; Eski yerleşim olan merkezdeki mahallerimizde tespit edilmiş olan otopark yapılabilecek alanlara mahallerin ihtiyaçlarını karşılayacak nispette otopark yapılması. Merkez Efendi, Tevfikiye, Kuyualan,Bozköy ve Kaynak mahallelerinde.
Köy Yollarının Düzeltilmesi;Yuntdağ köylerine projelerin gidebilmesi için yapılması gereken ilk çalışma.
Sosyal Projeler;
Huzur Köyü; Kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayacağı yaşlılarımızın bakımını üstlenecek, el sanatları ve hobileri teşvik edecek atölyelerin bulunduğu tesis.
Kadın Konukevi;Kadınların belirli zamanlarda ihtiyaçları olduğunda,sosyal donatıları olan konut.
Sokakta Çalışan Çocukları Koruma Evi; Kötü alışkanlıkları olan ya da sokakta çalışmak zorunda olan çocuklara topluma kazandırılması, meslek edindirilmesi için çeşitli kursların verileceği yer.
Engelliler Köyü; Engelli kimselerin vakit geçirebileceği sosyal tesislerin bulunduğu ve engelli ailelerin rahatlıkla emanet edip,gün içinde kendi işlerini halledebilecekleri tesis.
Çocuk Köyü; Geleceğimiz çocuklarına kendi kültürünü, tarihini, inanç değerlerini hem eğlenerek hem de yaşayarak öğrenebilecekleri içinde yüzme havuzları,geleneksel çocuk oyunlarımızın oynanabileceği belirlenmiş alanlar,güreş alanı,modern oyun alanları ,çocuk tiyatrosu ve sinema gösteri salonu,oyuncakçılar,pet-shop,çocuk giyim satış dükkânları,çocuklara yönelik aile eğitim-sağlık ve beslenme merkezi,sağlıklı aile sağlıklı çocuk danışmanlık merkezi,çocukların dini eğitimlerini de alabileceği minyatür mabet,çocuk müzesi,müzik ve folklor eğitim merkezi ,çocuk beslenme alanları,aileler için restaurant-cafe ve piknik alanları,türk tarih yolu (tarihte önemli türk büyüklerinin büstlerinin olduğu bir alan),türkiyenin önemli tarihi değerlerinin ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği minyatürler alanı,çocuklar için ev ortamlarında yapamadıkları ev hayvanları besi alanları.,otopark,oto yıkama ve temizlik gibi pek çok yönden işlevselliği olan bir yaşam alanı oluşturmak.Yunusemre Vadisi(Karaçay) çocuk trafik eğitim pisti altına ve devamına yapılacaktır.
Spor Tesisleri ve Merkezleri; İlçenin çeşitli noktalarında ve Yuntdağ köylerinde soyunma odaları olan ve çeşitli imkanların sağlandığı tesisler.
Pazaryerleri; Diyanet İşleri Müdürlüğü'nün arka tarafına yapılacak Güzelyurt Modern Kapalı Pazaryeri,Karaköy Pazaryeri Revizyonu ve Laleli Meydanı ile Hafsasultan mahallesi arasında kalan bölgede insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği(Manav,mandıra vb.) küçük daimi pazar.
Müze; Köseler Köyü Aigai Kalesi
Kültür Merkezi; Adliye'nin arka tarafında tiyatro,konferans,konser salonları, kütüphane, ticari mekanların bulunduğu Yunusemre'ye yakışır bir merkez.
Fuar ve Gösteri Merkezi; Yeni orta ölçekli alanda yapılacak ve Sanayi'nin ihtiyacına karşılık verecektir.
Sosyal Etkinlikler;Hastalara destek, hanımlara lokaller, hemşeri platformu, çamaşır yıkama merkezleri, kent konseyi, esnaf şenliği, kent meclisi, kardeş şehirler, festivaller, yarışmalar..
Yunusemre'nin Gelişimine Yön Verecek Projeler
Yunusemre Belediye Binası ve Çarşısı;Laleli ve Mesir Mahallerinin yenileme planlarında planlanacak olan çarşı, mağaza, kafe, restoran, eğlence merkezlerinin bulunduğu cadde ve alan.
Mimar Sinan Bulvarı Düzenlemesi;Süreyya piknik alanından Manisaya girişte pembe beyaz zakkumlar ile devam eden yolda Kuvay-ı Milliye Anıtı, Elginkan Okulunun önünde ki belediye arsası, manisanın Batı Giriş Kapısı Alparslan Türkeş Köprüsü, ve cıvarında ki özel mülkler, Kızılayın Outlet Mağazaları, İnşaatına yeni başlanacak olan Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası, Çanakkale Anıtı, Kurtuluş Savaşı Halk Kahramanları Anıtı, Yunusemre Belediyesi Hizmet Binası ve iş merkezi, Mağnesia Alış Veriş Merkezi, Özel idare alanında projelendirilen Manisa Müzesi, Emniyet Konuk Evi, YSE Meydanı araç Üst Geçidi, inşaatına yakında başlanacak olan SGK Hastanesi, Yeni Ticaret Odası Hizmet Binası, bu alana asansörlü yaya üst geçidi de yapılacak, Buradan Kuşlubahçeye kadar ekonomik ömrünü doldurmuş binalar var bunlarda zamanla kendilerini yenileyeceklerdir, Yeni yapılacak Büyük Şehir Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri, depolama otoparkı, temellerini yeni attığımız Oda Dernekler İkiz Kuleler, Kuşlubahçe Girişinde ki Vakıfların arazisine yapılması düşünülen otel, showroomlardan sonra çevre yolu yonca kavşağı cıvarında ki özel parsellerin yapılanması, Manisa Otogarı ve Hafif Raylı Sistem İstasyonu, Manisanın batı girişi Alparslan Köprüsü gibi yenilenecek olan Gediz Köprüsü, bu güzergah Üçpınar Köy girişine kadar uzayalabilir hatta zamanla Yeni Köye kadar da gidecektir.
Gedizkent; Gediz nehri kenarında, rekreasyon alanında, OSB çalışanlarına, CBÜ öğrencilerine, Yuntdağ sakinlerine hizmet edecek Manisa ve çevre illerdeki vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirebilecekleri yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayıp, eğlenip gezebilecekleri çekim noktası. Saray-i Amire alışveriş merkezi.Kent alanına ulaşım CBÜ Kampüsüne giden hafifraylı sistemle sağlanacak, öğrenci evleri, öğretim üyeleri siteleri, Sanayi alanlarında ki yöneticilerin (beyaz yaka) konaklayacakları evler, haftasonu kalınabilecek moteller, Huzur Köyü, Manisalıların yerleşecekleri Yeni Konut alanları ve çekim merkezi olacak: Saray-ı Amire Alış Veriş Merkezi - Teras Evler- Rekreasyon Alanları.
Laleli-Mesir Mahalleri Kentsel Yenileme ve Yunusemre Çarşısı;Ekonomik ömrünü doldurmuş konutların yenilerek yeni oluşturulacak bir kent parçasında hem ticari mekanların (sinema, alış veriş mağazalarının, kafe ve restoranların, eğlence yerlerinin, gezinti yaya akslarının, galerilerin) bulunduğu çarşı ve yeni akıllı binaların planlaması.
Tüm bu projelerin yanı sıra birbirinden iddialı proje hazırlıklarının devam ettiğini ve Yunusemre ilçesi'nde bu projeler hayata geçtiğinde 6 aydan fazla süredir belirledikleri sıkıtınların ortadan kalkacağını belirten Açıkdil, toplantının ardından tebrikleri kabul etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.