Özgür Özel; “Cengiz Ergün 2012 yılında Manisalıya korkulu rüyalar yaşattı”

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel, yaptığı 2012 yılı değerlenme toplantısında Manisa Belediyesi’nin Manisalıya korkulu rüya yaşattığını, kendi meclis üyelerini bile kandırdığını söyledi. Özel, Manisa tarihinde ilk kez bu yıl Başkan makamından muhtar ve vatandaşın kovulduğunu öne sürdü.

Özgür Özel; “Cengiz Ergün 2012 yılında Manisalıya korkulu rüyalar yaşattı”

 CHP Manisa milletvekili Özgür Özel, yılın son gününde 2012 Yılını Değerlendirme Toplantısı’nda açıklama yaptı. CHP Merkez İlçe Başkanlığı’nda Merkez İlçe Başkanı Engin Uzun ve ilçe yöneticilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Özgür Özel, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e sert eleştirilerde bulundu.

KENDİ ÜYELERİNİ KANDIRDI

CHP’li Özel, Manisa Belediyesi’nin 2012 yılını Manisalıya korkulur rüyalar yaşatarak geçirttiğini iddia etti. Cengiz Ergün, imar planı değişikliğinde kendi partisinden olan meclis üyelerini dahi kandırdığını vurgulayarak; “Kendi meclis üyeleri bile, kendilerine gösterilen planın, farklı olduğunu söyledi. Planlar detaysız olarak askılara asıldı, detaylı ve gerçek plan yalnızca Başkan Cengiz Ergün’ün odasında tek nüsha olarak durdu” dedi.

HİZMET BEKLEYENE KAZIK ATIYOR

CHP’nin plana 4 kez karşı çıkmasına rağmen Cengiz Ergün’ün hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğine yönelik verdiği teminatla plan değişikliğini kabul ettiğini hatırlatan Özel, “Ancak planda rant bekleyenler istedikleri rantı elde ediyor. Hizmet bekleyenlere kazık atıyor. CHP, vatandaşın mağdur edildiği hiçbir değişikliğe izin vermez. Plan açıklanıyor, birçok mahalle yeşil alan olarak gözüküyor. CHP’li Meclis üyeleri planın iptali için mecliste önerge verdi. Komisyonda görüşmeler sürüyor” diye konuştu.

MUHTARLARI KOVARAK TARİHE GEÇTİ

CHP’li Özgür Özel, Cengiz Ergün’ün kapısına diktiği korumalarla ve vatandaşlarla ettiği kavgalarla Manisa tarihine geçtiğini vurguladı. 2012 yılında Manisa Belediyesi’nde sendikalı çalışanların mağdur edildiğini, muhtarlar ve vatandaşlarlaysa kavga edildiğini dile getiren Özgür Özel; “Başkan Ergün, mahalle muhtarlarını ve temsilcileri odasından kovdu. Kendini kapalı kapılar ardına kapattı. Muhtarları ve vatandaşları dinlemedi. Kapısının önüne bir sürü koruma dikerek vatandaşı odasına sokmadı. Kendini ulaşılamaz hale getirdi. 2012 yılı Cengiz Ergün için eksiklikler ve olumsuzluklarla geçti” şeklinde görüş bildirdi.

Özgür Özel, 2012 yılında TBMM’de Manisa hakkında yaklaşık 20 soru önergesi yönelterek Manisa’nın sorunlarını dile getirdiğini kaydetti.

GÖZYAŞI YILI

2012 yılın ülke genelinde ilse terör, gözyaşı, hak ihlalleri, işsizlik, açlık ve geçim sıkıntısı yılı olarak niteleyen Özel; “2012 yılı hepimiz için çok zorlu bir yıl oldu. Terör ve gözyaşı bu yıla yine damgasını vurdu. Özellikle yaz aylarına arka arkaya şehit düşen gencecik evlatlarımız ve onların acılı aileleri için bu yıl çok zor geçti. Hepimizin yüreği dağlandı. 2013 yılının bu nedenle öncelikle kanın dökülmediği, silahların sustuğu, ülkemizde ve bölgemizde barışın hakim olduğu bir yıl olmasını temenni ediyorum. Türkiye, padişahlıktan Cumhuriyete geçtikten 89 yıl sonra; tek partili rejimden çok partili demokrasiye geçtikten 66 yıl sonra; 21. Yüzyılda 12 yılı da geride bırakmışken kuvvetler birliğini ve diktatörlük rejimini yeniden tartışır oldu.

Tayyip Erdoğan artık yürütmenin başı olmakla yetinmiyor, yasamaya ve yargıya talimatlar veriyor, hatta artık oralara resmen hükmetmek istiyor. Bunun en belirgin iki örneği MİT Yasasında yasamaya verdiği talimatla, açıkça anayasaya aykırı olduğu halde, yargıdaki bir konu hakkında kanun değişliği yapılmasıydı” şeklinde konuştu.

DEMOKRASİYE KARA BİR LEKE

Özel, Başbakan Erdoğan’ın ‘yargı ile de görüştüm, gereğini yapacaklar’ ifadesini de demokrasiye vurulan en kara lekelerden biri olarak niteledi.

2012 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yasaklandığını, grev haklarını kullanan çalışanların işten çıkarıldığını, emeklilerin yıllardır bekledikleri intibak düzenlemesinde yine umduklarını alamadığını ifade eden CHP’li Özel; Asgari ücretliye 2012’nin son günlerinde verilen hediye 34 TL oldu. Asgari ücretli 4 kişilik bir ailenin sadece karnını doyurmak için gerekli olan açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildi. Yapılan bir çalışmaya göre; asgari ücretle geçinecek birisi, 2013'te öğün başına 76 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 27 ay çalışması, 249 TL'ye ısınması ve barınması, çocuk başına 3 TL'lik eğitim harcaması ile çocuklarını yetiştirmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞIN SAĞLIĞIYLA OYNADI

Çiftçinin ve esnafın zamlarla zor durumu düşürüldüğünü, AK Parti’nin vatandaşın sağlığı ile de oynamaya kalktığını öne süren Özel; “Nihayet 2012 yılında o çok meşhur, sermaye güdümlü genel sağlık sigortasını uygulamaya geçirerek, vatandaşları eskiden Bağ-Kurlu vatandaşımızın yaşadığı prim borcu sıkıntısının içine adeta hapsettiler.Şimdi gittiğiniz hastanede, eğer borcunuz varsa, primlerinizi bir şekilde yatıramadıysanız tedavi olmanız mümkün değil. Ama ne diyor Başbakan, artık hastanede rehin kalmaya son verdik! İşte o başbakanın anlatmaktan utanmadığı hastanede rehin kalmaya son verdik meselesinin iç yüzü bu. Prim borcunuz varsa hastanenin kapısından içeri giremediğiniz için, haliyle rehin kalmanız da mümkün olmuyor! AKP için prim ödemeniz yetmiyor. Bir de vatandaşımızın ayrıca elini cebine atması gerekiyor. Bundan 10 sene önce tek çeşit olan katılım payı şimdi 10 çeşit olmuş durumda. Bazen görebildiğiniz bazen de farkına bile varmadığınız ve ilaçlarınızın toplam tutarının neredeyse iki katına denk gelen, zaman zaman bunun çok daha üzerinde, katılım paylarını ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu adaletsiz sistem ile vatandaşlarımızın elinden sağlık hakkı alındı. Sağlığa erişimlerinin önünde paradan bir duvar örüldü. Hekime yönelik şiddet arttı, sağlıkta taşeronlaşma daha da büyüdü.

DERT ARTI DERT

Özel 4+4+4 eğitim sisteminin dert artı dert olduğunu ve bu sistemle çocukların gelecekleri ipotek altına alındığını belirten Özel şöyle konuştu; “66 aylık çocuklarımız dedeleri ile neneleri ile okula gelmek durumunda kaldı. Hiçbir bilimsel gerekçesi olmadan dayatılan bu sistem ile çocuk gelinlerin, çocuk işçilerin önü açılmış oldu. Bu sistem 4+4+4 değil, dert+dert+dert sistemi haline dönüştü. Çile bitmedi. Velinin okul masrafları çilesinin yanına büyük bir gelecek kaygısı da yerleşti. Bu yıl aynı zamanda basın özgürlüğünün de tartışıldığı bir yıl oldu. İçeride yüze yakın gazeteci sayımız ile Çin’in bile önüne geçtik. Gazetecilerimiz içeri atıldı, yazıları engellendi, işlerinden çıkartıldı. Mahkemeler, davalar, hukuksuzluklar devam etti. Onlarca askerimiz, sırf ülkelerine hizmet ettikleri için, büyük başarılar elde ettikleri için içeride tutuluyorlar. Gazetecilerimiz, aydınlarımız sadece düşündükleri ve düşündüklerini korkmadan söyleyebildikleri için cezaevindeler”

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, her şeye rağmen mücadelelerinin devam ettiğini, daha aydınlık ve daha müreffeh günler için üzerilerine düşeni yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Özel, “2013 yılının tüm bu değerlendirmeler ışığında, 2012 yılından farklı olarak, öncelikle umut dolu olaylarla geçmesini, hepimize umut, sağlık, adalet, demokrasi, eşitlik ve özgürlük getirmesini diliyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.