ÖZGÜR ÖZEL'DEN SELÇUK ÖZDAĞ'A AĞIR CEVAP

Özgür ÖZEL, AKP’li Özdağ’ın kusuru “Överken de, yererken de şuurunu kaybediyor olmasıdır” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN SELÇUK ÖZDAĞ'A AĞIR CEVAP

 Yerli gözlem uydusu çalışmalarına 1998’de başlanan ve bu kapsamda geçtiğimiz hafta Çin'den fırlatılan Göktürk-2 uydusu için Başbakan’ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasında çıkan olaylar, AKP’nin her muhalif sese tahammülsüzlüğünün ve orantısız güç kullanmasının son somut örneğidir. Ülkemizde, demokrasiye, özgürlüğe ve adalete olan ihtiyacı o gün orada öğrenciler dile getirmek istemiş, AKP hükümetinin politikalarını protesto etmiş ve karşılığında biber gazını, göz yaşartıcı bombayı, tazyikli suyu ve meydan dayağını tatmışlardır. Öğrencileri yerlerde süründürülen ODTÜ dünyanın en saygın üniversitelerindendir.

18 Aralık 2012 tarihinde de yerli keşif uydumuzun Çin’deki Jiuquan Üssü’nden fırlatılıp 686 kilometre yukarıdan yörüngesine başarıyla yerleştiği haberini hep birlikte TBMM genel kurulunda aldık ve alkışladık. CHP olarak emeği geçenlere, projeye katkı koyan herkese teşekkür ettik o gün. Bizzat söz alarak, bu teşekkürü Partimiz adına Meclis Genel Kurulunda ben dile getirdim. Ancak eklemeyi de unutmadım ve dedim ki; “milenyumda geçen 12 yılın 10 yılında iktidarda olan AKP, dünyada 17. Ekonomi olmakla övünürken bu uyduyu bizden çok çok önce uzaya fırlatan 25 ülke vardı!

Şimdi birileri çıkıp, “Öğrenciler Göktürk-2 uydusunun kutlamasını yapmadılar, bunun yerine eylem yaptılar” diye bu öğrencileri kınıyor, üniversiteye destek veren her görüşten insanı yeriyor ve bu olaylar neden çıktı diye soruyorsa, üstüne ODTÜ’yü Kandil şubesi ilan ediyorsa, bu kişinin vicdan ve akıl muhasebesinin tarafsızlığından şüphe etmek gerekir.

Çünkü;

Geçmişte kendisi de öğrenci hareketlerinin içinde yer almış olan, bununla sık sık övünen ve idamla yargılanmış olması sıkça gündeme taşıyan bir milletvekilinin şimdi geçiş yaptığı yeni partisine yaranmak için bir gün başka türlü, bir gün bambaşka türlü yorumlarda bulunması açıkça kendi içinde bulunduğu çelişkinin bir göstergesidir. Keza, şimdi ODTU’yü Kandil Şubesi ilan eden Selçuk ÖZDAĞ’ın da mensubu olduğu AKP, geçmişte Kandil’den gelenlere davullar çalıp, çadır mahkemesini kurmuştur. AKP’li koordinatörler Manisa’ya geldiğinde Kürt açılımı sürmeli demiş midir, dememiş midir?

Değerli Basın Mensupları;

AKP’li Sayın Milletvekili övgüde de yergide de had hudut bilmemektedir. Başbakanı överken de bu tip yergilerde bulunurken de şuur kaybedilmektedir.

Uzaya Göktürk-2 uydusunun gönderildiği gün orada eylem yapan öğrenciler, sadece ülkelerinin bağımsız ve özgür olmalarını istiyor ve özgür bir Türkiye’de yaşamak istediklerini

dile getiriyorlardı. Çağdaş üniversite, özgürdür. Eleştirisini de yapar, yasal çerçeveler içinde eylemini de yapar. Sloganını da atar. Bunu eleştirmek, bu eyleme tahammül edemeyerek orantısız güç kullanmak, iktidarın artık yıpranmış olduğunu ve irtifa kaybettiğini kanıtlamaktadır. Bu nedenle, ODTÜ’ye ayar verme, had bildirme çıkışı yapanlar iyi bilmelidir ki; özgürlük ve demokrasi eleştiriye, protestoya tahammül edebilme yeteneğidir. Demokratlık, bu eleştirileri hazmedebilme ve bu eleştiriyi doğru yorumlayarak ihtiyaçlara, taleplere, halkın, öğrencilerin isteklerine kulak kabartabilme bilincinde olmaktır.

Bu nedenle, ülkemizde son zamanlarda yaşadığımız olayların önce vicdan ve sağduyu ile bir kez daha değerlendirilmesini diliyor ve övgünün ve yerginin hudutlarını aşanları politik kararlılığa, tutarlığa ve vicdana davet ediyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.