“SAĞ ELLE VERDİKLERİNİ SOL ELLE GERİ ALIYORLAR”

TBMM Genel Kurulunda tarımsal desteklemelerin arttırılması kanun teklifi üzerine konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Türkiye'de tarım sektörünün ayakta durabilmesi için üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir. Temel girdi fiyatları her geçen gün artarken üretim maliyetlerinde elbette düşüş beklenemez. Oysa Hükûmet sadece göz boyuyor, sağ eliyle verdiğini sol eliyle geri alıyor.” dedi.

“SAĞ ELLE VERDİKLERİNİ SOL ELLE GERİ ALIYORLAR”

 MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın bütçeden tarımsal desteklemelerin arttırılması için vermiş olduğu kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Kanun teklifi sahibi olarak bir konuşma yapan Akçay, tarımsal desteklemelere milli gelirin yüzde 1’i oranındaki payın yüzde 1,5’a çıkarılmasını teklif ettiklerini ifade etti. Buna göre, 2013 bütçesi için tarıma ayrılan 8,9 milyar TL desteğin 23,5 milyar TL’ye yükselmesi hedeflenmektedir. Konuşmasında hükümetin tarım politikalarını eleştiren Akçay Türk tarımının ve Türk çiftçisinin hükümetin ilgi alanının dışında kaldığını belirtti. Akçay şöyle devam etti: “AKP ile geçen on yılda yanlış politikaların en büyük kurbanı Türk tarımıdır, Türk çiftçisidir. Tarım, âdeta can çekişmektedir. Üretici fukaralaşmış ve borca batmıştır. On yılda tarımsal kredi borcu 530 milyon liradan 30 milyar liraya çıkmıştır. Borç 6 kat artmıştır. Çiftçinin elinde ödenmemiş faturalar, evinde icra tebligatları vardır. Çiftçi her geçen gün üretimden uzaklaşmaktadır. Türkiye'nin nüfusu hızla artarken üretim yapan çiftçi sayısı azalmaktadır. İşlenen tarım alanları on yılda 24 milyon hektardan 20 milyon 500 bin hektara düşmüştür. Millî geliri on yılda 3'e katladığını iddia eden hükümet, tarımın millî gelirden aldığı payı yüzde 10'dan yüzde 8'e düşürmüştür.”

 

1 litre mazot için 2 kg kuru üzüm gerekmektedir”

 

Türkiye’de tarım sektörünün ayakta durabilmesi için üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade ettiği konuşmasında MHP’li Akçay temel girdi fiyatlarının çiftçinin sırtındaki yükü azaltması için verilen destek yardımlarıyla hükümetin sadece göz boyadığını belirtti. Hükümetin sağ eliyle verdiğini sol eliyle geri aldığını söyleyen Akçay Türk çiftçisinin kullandığı mazottaki ÖTV ve KDV tahsillerini örnek verdi. Akçay “Tarımda yılda kullanılan 3,5 milyar ton mazottan ÖTV ve KDV olarak 9 milyar Türk lirası tahsil edilmektedir. Hükümet 2013 için belirlediği 8,9 milyarlık destek ödemelerini, sadece çiftçinin kullandığı mazottan geri almaktadır. Çiftçiye verilen destek ise çiftçinin dişinin gediğini dahi doldurmamaktadır. Örneğin buğday üreticisi dekar başına 56 lira mazot harcaması yaparken, mazot desteği olarak sadece 4 Türk lirası prim ödenmektedir. Çiftçi yeterli desteği alamazken artan girdi fiyatları altında ezilmektedir. 2002'de çiftçimiz 3,5 kilogram buğdayla 1 litre mazot alabilirken, bugün 1 litre mazotu ancak 6,5 kilo buğdayla alabilmektedir. 2002 de 1 kilogram kuru üzüme 1 litre mazot alınabilirken, bugün 2 kilogram veya 1 kilo 900 grama 1 litre mazot ancak alınabilmektedir.”şeklinde konuştu. MHP’li Akçay’ın tarımsal desteklemelerin arttırılması için vermiş olduğu kanun teklifi AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.