SİYASETİN NUR TOPU GİBİ BİR POLEMİĞİ DAHA OLDU

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in, TBMM Genel Kurulu’nda anadilde savunma hakkını düzenleyen yasanın görüşülmesi sırasında söylediği “Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz” sözlerine AK Parti ve BDP’den tepki gelirken, MHP destek verdi. CHP ise sözlerin çarpıtıldığını savundu.

SİYASETİN NUR TOPU GİBİ BİR POLEMİĞİ DAHA OLDU

 TBMM’de anadilde savunma hakkını düzenleyen yasanın görüşülmesi sırasında CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in, BDP'li milletvekilleri ile girdiği tartışma sırasında sarf ettiği sözler Türkiye’de yeni bir tartışma yarattı. Ayman’ın, “Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz” sözlerini TBMM’de bulunan dört partinin Manisa’daki il temsilcileri yorumladı. CHP’li vekilin sözleri AK Parti ve BDP’den sert tepki görürken MHP İl Başkanlığı’ndan destek gördü. CHP ise sözlerin çarpıtıldığını savundu.

“Ayrılığı asla kabul etmeyiz”

Siyasi söylemlerde bulunurken yanlışlara mahal verilmemesi için daha yalın bir dilin kullanılması gerektiğini söyleyen CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, “Ulus kavramı Misak-ı Milli sınırları içerisinde yaşayan bütün etnik kimliklerin tamamı kapsar. Arnavutları, Çerkezleri, Kürtleri ve birçok farklı etnik ve mezhepsel grupları ifade eder. Millet kavramı başka bir kavramdır. Dolayısıyla hepsini birbirinden farklı bir yapıda değerlendirmek gerekir. Ancak biz hiçbir şekilde CHP olarak etnik ve mezhepsel temelde bir siyaset anlayışını asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu Misak-ı Milli sınırları içerisinde yaşayan Türk vatandaşları hepsi yurttaşlık bağıyla bağlıdırlar. Ve onları ayrıştırarak ifade edilmesi siyasi bir arguman olarak değerlendirilmesi doğru değildir. Bir konuyu ifade ederken yalın bir dil kullanmak gerekir. İdeolojik bir terim ile bunu konuşmak doğru bir yaklaşım değildir. Dolayısıyla siyasetin çok içerisinde olanlar Sayın Milletvekilinin ne söylemek istediğini anlayabilir. Ama hangi koşulda ifade ederse etsin biz siyasetin içerisinde ayrışımlara gelebilecek, ayrışımları tanımlayabilecek bir yaklaşımı kabul edecek asla ve asla bir yaklaşım içerisinde olmayız. Meclis dolayısıyla eşit yurttaşlık temel ilkesinde herkesle birlikte kardeşçe yaşama arzusu iddiamız devam etmektedir” dedi. Kimseyi kimseden ayrı görmediklerini belirten Kaplan, “Kastını aşan bir ifade olarak değerlendirmek gerekir. Ama hangi siyasetçi olursa olsun, kim olursa olsun, hangi etnik kimliğe sahip olursa olsun etnik temel üzerinden siyaset yapma anlayışını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“Ülkenin mozaiğini bölmeye yöneliktir”

Bu ülkeyi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur ise “Cumhuriyet Halk Parti Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma tamamen ırkçı, bu milleti bölmeye yönelik bir zihniyettir. Bu konuşmasıyla CHP’nin zihniyetini bir kez daha ortaya koymuştur. AK Parti olarak bu ülkenin bölünmez bütünlüğü için yaptığımız çalışmanın altına adeta dinamit koymaya çalışan CHP zihniyetini göstermiştir. Sayın Birgül Ayman Güler konuşmasında “Türk ulusuyla Kürt milliyetini bana eşit gördüremezsiniz” ifadesini kullanırken bu ülkenin farklı ve renkli mozaiğini adeta bozmaya çalışmıştır. Bu ülke coğrafyasında yaşayan her insan dini, dili, rengi ne olursa olsun Türk Milleti’ni oluşturmaktadır. TBMM kurulduğunda nasıl ki Kürt milletvekilleri görev yapmışsa bu gün de yapıyor olması bu milletin ruh ve beden gibi

olduğunu ortaya koymaktadır. Biz hep birlikte Türkiye’yiz. Bu vatan için Kürdü de, Türkü de, Çerkezi de, Alevisi de, Sunnisi de bu toprak üzerinde yaşayan herkes kan dökmüştür, can vermiştir. Çocuklarına bıraktığı bugün üzerinde yaşadığımız toprak için bedel ödeyen insanları yok sayan CHP, bu ülkenin bölünmesine yönelik bir zihniyet içindedir. Bu söylem tamamen ırkçı ve faşist zihniyettir. Ancak CHP şunu iyi bilmelidir ki bu milleti bölmeye, Kürdü Türk’ten ayırmaya kimsenin gücü yetmez.” dedi.

“Aynı cephede omuz omuza savaştık”

Bu tür söylemlerin bazı insanların kafalarında hep olduğunu belirten BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan da şöyle dedi; “Mecliste konuşan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, söylemi ile bir kez daha CHP’nin içerisinde gerçekten faşist ve statükocu kafanın Cumhuriyetin kuruluşundan beri yok olmayıp halen var olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. İşte bu zihniyet Cumhuriyetin kuruluşundan beri süregelmektedir. İşte Dersim Katliamı’nı yapan bu zihniyettir. Halkları birbirine düşürüp Türk halkından başka bir halkı Türkiye’de kabul etmeyen bir kafa yapısı bunu gösteriyor. Ülkeyi Kurtuluş Savaşı’nda cephede Türk halkı ile Kürt halkı beraber kan dökerek özveri ile kurtarmıştır. Fakat daha sonra özellikle Kürtleri 1924’te oluşturulan bir anayasa ile Kürtleri yok saydılar. Bunu da her ortamda gösteriyorlar. Bu statükocu zihniyete sahip azımsanmayacak sayıda CHP’nin içerisinde milletvekili vardır. Ama sadece yanlarında bulundurdukları Kürt milletvekilleri ve çevrelerini yanlarında tutabilmek için o söylemleri özellikle içlerinde saklayarak, dışarı yansıtmıyorlar. Ama İzmir Milletvekili asıl zihniyet ve niyetlerini Mecliste yaptığı konuşmada bir kez daha dışa vurmuştur”

“Türk bir üst kimlik değildir”

Sadece CHP’nin içerisinde böyle bir zihniyetin olmadığını da söyleyen Taylan, “AKP’nin içerisinde de böyle zihniyetler var. MHP ise zaten statükocu ve faşist bir zihniyete sahiptir.

Hiç kimsenin kimliğini kendi kimliğimizin üstünde görmeyiz. Onurlu davamızı bir Türk’ün Türkiye’de sahip olduğu haklara sahip olana kadar devam ettireceğiz ve kimseye boyun eğmeyeceğiz. Gerek mecliste gerekse tüm platformlarda bu davamızı sürdüreceğiz. Manisa’da da BDP olarak bu söylemleri kınıyoruz. CHP ile MHP arasında bu konuda hiçbir farkı yoktur. MHP çizgisi CHP çizgisi birleşmiş durumdadır. MHP, CHP’yi kendi çizgisine getirmemiş, CHP, MHP’nin çizgisine gitmiştir. Türk bir üst kimlik değildir Türkiye’de. Türklük de diğerleri gibi bir etnik yapıdır” dedi.

“Ekleyecek bir şey yok”

Bir dizi etkinlik için Manisa’da bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan ise şöyle konuştu. “Sözler gayet açık ve net benim söyleyecek yorum yapacak bir durumum yok. Sözler açık bir şekilde söylenmiştir zaten. Ne söylediği de herhalde anlaşılıyor”.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.