SOMA DEVLET HASTANESİ İNŞAATI DA YARIM KALDI

Soma'da yapımı duran Soma Hastanesi inşaatı CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören'i çileden çıkardı

SOMA DEVLET HASTANESİ İNŞAATI DA YARIM KALDI

 Ören yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi

Dört gün önce Manisa’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU burada yaptığı konuşmada Temel atarken açılış tarihlerini de veriyoruz” şeklindeki herkesi güldüren açıklaması, inşaatları yarım bırakılan Soma Devlet Hastanesi ve Sabuncubeli tünelini akla getirmiştir.

Soma’nın ihtiyacı olan ve TOKİ tarafından yaptırılan 300 yataklı Devlet hastanesi inşaat alanında aylardır hiçbir faaliyet bulunmadığından, inşaat yarım kalmıştır.

TBMM Başkanlığına vermiş olduğum soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen cevapta; “ilave imalatlar nedeniyle 26.11.2014 tarihine kadar süre verilmiştir. Yüklenicinin maddi sıkıntılarından dolayı iş yavaşlamış olmakla birlikte devam etmektedir” denilmektedir.

Sözleşme bitim tarihi olan 26.11.2014 tarihinden sonra inşaat alanında yaptığım incelemelerde, binanın sadece kabası bitirilmiş olup, kapı, pencere ve ince işleri ile yol kaldırım gibi altyapı işlerinin yapılmadığı görülmüştür.

Bu konuda yaptığımız uyarılar gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse Sağlık Bakanlığı tarafından hiç dikkate alınmamıştır.

Maddi sıkıntı içerisinde olduğu bilinen yüklenici firmaya ek süre verilmesine rağmen inşaatın bitirilmemesi ile devlet zarar uğratılmış olup Soma halkının kaliteli sağlık hizmeti almasının engellendiği görülmüştür.

Hükümet toplumu bölmek için kamuoyunu Osmanlıca dersi gibi gereksiz tartışmalarla meşgul edeceğine, yarım bıraktığı inşaatları tamamlasın. Kamu ihalelerini alan yandaşlar işleri yarım bırakıp gitmektedirler. Devletin parası bu şekilde heba edilmektedir. Çünkü siyaset-ticaret arasındaki kirli ilişkilerden en çok acıyı çeken Soma’da artık bu düzen değişmelidir.

 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

    Hasan ÖREN

Manisa Milletvekili

 

 

Soma Devlet Hastanesi inşaatının yarım kalması nedeniyle 04.08.2014 tarihinde TBMM Başkanlığına vermiş olduğum soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen cevapta; 30.06.2011 tarihinde ihalesi yapılan, 15.08.2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan ve yüklenici firma Fuat ÇELİK İnşaat A.Ş.’nin uhdesinde bulunan “Manisa İli Soma İlçesi 300 Yataklı Devlet Hastanesi İle Altyapı ve Çevre Düzenlenmesi İnşaatı” işinin iş bitim tarihi sözleşme gereğince 14.05.2014 olup, ilave imalatlar nedeniyle 26.11.2014 tarihine kadar süre verilmiştir. Yüklenicinin maddi sıkıntılarından dolayı iş yavaşlamış olmakla birlikte devam etmektedir” denilmektedir.

Ayrıca oluşan kamu zararına ilişkin soruma “herhangi bir kamu zararı oluşmamıştır” şeklinde cevap verilmiştir.

Fakat önergeyi verdiğim tarihten bu yana inşaatta herhangi bir çalışma olmamış ve sözleşme bitim tarihi olan 26.11.2014 tarihi itibari ile inşaat yarım bırakılmıştır.

Devlet hastanesi alanında aylardır hiçbir faaliyet bulunmadığından, inşaatın yarım kalacağı açıkça belli olmuştu. Bu konuda yaptığımız uyarılar gerek bakanlığınız, gerekse Sağlık Bakanlığı tarafından hiç dikkate alınmamıştır.

Sözleşme bitim tarihi olan 26.11.2014 tarihinden sonra Soma Devlet Hastanesi inşaat alanında yaptığım incelemelerde, binanın sadece kabası bitirilmiş olup, kapı, pencere ve ince işleri ile yol kaldırım gibi altyapı işlerinin yapılmadığı görülmüştür.

Maddi sıkıntı içerisinde olduğu bilinen yüklenici firmaya ek süre verilmesine rağmen inşaatın bitirilmemesi ile devlet zarar uğratılmış olup Soma halkının kaliteli sağlık hizmeti almasının engellendiği görülmüştür.

Bunlara göre;

1-      Soma Devlet Hastanesi inşaatının yarım kalacağı aylar öncesinden belliyken gerekli önlemler neden alınmamıştır?

2-      İnşaatın en kısa zamanda bitirilmesi için nasıl bir yol izlenecektir?

3-      Yüklenici firmaya ödenmemiş herhangi bir hak edişi var mıdır, varsa ne kadardır?

4-      İnşaatın tamamlanması için yapılacak ek harcamalar yüklenici firmadan tahsil edilecek midir?

5-      Yarım kalan Soma Devlet Hastanesi inşaatı ile ilgili yüklenici firma ve TOKİ’deki sorumlular hakkında nasıl bir işlem yapılacaktır? 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.