TBMM’DEKİ TÜRKLÜK TARTIŞMASINDA AKP- BDP KARDEŞLİĞİ

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın AKP’nin Türk Düşmanlığı ile ilgili sözleri üzerine başlayan tartışmalarda BDP milletvekillerinin AKP’yi desteklemesi gözlerden kaçmadı.

TBMM’DEKİ TÜRKLÜK TARTIŞMASINDA AKP- BDP KARDEŞLİĞİ

 Askerliği Türk vatanını koruma görevi olmaktan, Türk ordusunu da silahlı terör örgütüyle mücadeleden alıkoyan Erbaş ve Er Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının görüşmeleri sırasında AKP Hükümetini Türk Düşmanı olarak nitelendiren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a “ Sizin Hükûmetinizin ve grubunuzun Türklükle alıp veremediği nedir?” diye sordu.

TBMM’de görüşülerek kabul edilen Erbaş ve Er Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının görüşmeleri sırasında MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, “ Sayın Bakan, sınır boylarında nöbet tutan bir Mehmetçik’in tekmili şöyledir: “Asil Türk milletinin namus ve şerefini korumakla görevli birliğim, vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye hazırdır.” Bu getirdiğiniz düzenlemeyle askerlik tanımından “Türk vatanı”nı, “istiklal” ve “cumhuriyet” ibarelerini çıkartıyorsunuz. Başbakan, Türk milletini 36 etnik gruba bölüyor, il başkanlarınız “AKP sayesinde hepimiz Türk olmaktan kurtulduk.” diyor, Milletvekiliniz Ayşe Nur Bahçekapılı “Türklüğü Anayasa’dan çıkartıyoruz.” diyor. Daha pek çok örnekler verebiliriz. Ve ben AKP Hükûmetini Türk düşmanlığıyla itham ediyorum. Sayın Bakan, sizin Hükûmetinizin ve grubunuzun Türklükle alıp veremediği nedir?” diye sordu.

MHP’li AKÇAY’ın sorusu üzerine MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz arasında yaşanan diyaloglara BDP Milletvekillerinin de dahil olarak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a destek verdikleri görüldü

İşte o diyaloglar:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – “Türk” demek ideolojik olabilir mi Sayın Bakan?

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Hayır, hayır, kesinlikle hiçbir ideolojik neden yoktur.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bu iddianın altında kalacaksınız. Türk düşmanlığınız tescillenir. Doktorluk mu tanımlıyorsunuz burada? Askerlik tanımlıyorsunuz.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – İhtiyaç olmayan yerlerdeki karakollar kapatılıyor. İhtiyacı olan yerde de karakolların yapıldığını gördünüz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Siz de “Yapmıyoruz zaten, yapmıyoruz, yapmayacağız.” dediniz.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Hayır, hayır, yok. Biz, şudur, ihtiyaç olan yerlerdeki karakollarımızı büyütüp genişletiyoruz, yapıyoruz; ihtiyaç olmayan yerlerde ise kapatıyoruz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Yapılması gereken yerde yapılır. Türk devletin iradesi istediği yerde yapar, irade koyarsın yapar. Siz irade koyamadınız. Benim Manisa’mda da var, Hakkâri’de de olur.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Sayın Akçay söylemişti: Türklükle ne probleminiz var? Bizim hiçbir problemimiz yok.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Var, çok probleminiz var, Başbakanın var, yöneticilerinizin var, hepinizin var.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – İstiyorsunuz ki herkesi Türk yapalım zorla. Ya, bu bir hisse, duyguysa “Ben Türk değilim.” diyenin de duygusuna, düşüncesine saygı duymak lazım.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sizin daha Türk’ün tanımından, millet tanımından haberiniz yok. Irk nedir, millî kimlik nedir, bunları bilmiyorsunuz, siz cahilsiniz.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Biz ne söylediğimizin farkındayız. Hiç kimseyi zorla Türk yapmak gibi bir niyetimiz de yok.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Peki, milletin adı ne, bu milletin adı ne Sayın Bakan?

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) - Bu milletin adı ortak yaşama iradesi olanlar, geçmiş tarihinde beraber yaşamış, iyi günde kötü günde bir arada olanlar ve ortak yaşama iradesiyle önümüzdeki bin yılda da beraber yaşamak içindeyiz diyenler

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Adı ne, adı?

OKTAY VURAL (İzmir) - Adı ne, adı?

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Adı ne, adı? Adını bile söyleyemiyorsun bu milletin be!

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Adını da söylüyoruz, hiç mesele yok. Senin gibi ona “Türk milleti” diyoruz, biraz önce burada söyledi, biz ne olduğunu biliriz. Adı Türk milletidir.

OKTAY VURAL (İzmir) - Tamam o zaman.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Niye bu kadar ezilip büzülüyorsunuz, ıkınıp sıkılıyorsunuz? Dosdoğru söyleyin.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) - Aramızdaki fark şudur: Siz herkesi Türk yapmak için zorluyorsunuz, herkesi âdeta ırkçı bir yaklaşımla ele alıyorsunuz.

OKTAY VURAL (İzmir) – Ne zorlaması ya?

OKTAY VURAL (İzmir) – Türk Silahlı Kuvvetleri de Türk milletine zorlama mı? “Türk Silahlı Kuvvetleri” diyoruz. Bu nasıl zihniyet ya, bu nasıl bir zihniyet?

PERVİN BULDAN ( BDP Iğdır Milletvekili) – Tek millet değil, kabul edeceksiniz, zorla da olsa kabul edeceksiniz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Biz asla kabul etmeyeceğiz.

PERVİN BULDAN (Iğdır) – Görürsünüz nasıl kabul ediyorsunuz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Asla kabul etmiyoruz.

ÖZDAL ÜÇER ( BDP Van Milletvekili) – Herkese zorla “Türküm” dedirtiyorsunuz. Her sabah çocuklara “andımız” diye okutuyorsunuz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.