MEHMET UÇAK'I BAKANA ŞİKAYET ETTİLER

AK Parti İl Yöneticisi ve Güreş İl Temsilcisi Ali Haydar Aras, Spor bakanı Suat Kılıç’a partinin atadığı spor müdürü Mehmet Uçak’ı şikayet etti.

MEHMET UÇAK'I BAKANA ŞİKAYET ETTİLER

MEHMET UÇAK'I BAKANA ŞİKAYET ETTİLER
İlgili Galeriye Git

 Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Manisa’daki ziyaretleri kapsamında bomba etkisi yaratacak bir olayla karşılaştı. Ziyaretlerinin son bölümünde Çok Amaçlı Spor Salonu’ndaki Türkiye Güreş Şampiyonası’nı ziyaret eden Kılıç, Güreş İl Temsilcisi Ali Haydar Aras’ın isyanını dinledi.

“UÇAK’LA DERDİMİZ BÜYÜK”

Aynı zamanda AK Parti İl Yöneticisi olan Ali Haydar Aras, ödül töreninin ardından Bakan Kılıç’la temas kurdu. Kılıç’a sıkıntılarının çok büyük olduğunu anlatan Aras, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Uçak’la yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti. Aras’ın şikayeti esnasında İl Müdürü Mehmet Uçak devreye girdi ve Aras’a “sorun ne söyle?” dedi. Bunun üzerine Vali Halil İbrahim Daşöz’ün araya girmesiyle Aras, Bakan Kılıç’ın yanından uzaklaştırıldı. Aras daha sonra Vali Daşöz’e sıkıntılarından bahsetti ve Uçak’ın şampiyonaya hiçbir katkı sağlamadığını belirtti. Vali Daşöz de sıkıntıların kameralar önünde paylaşılmaması gerektiğini vurguladı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Vali Halil İbrahim Daşöz ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını kaydeden Aras, “Manisa’da ata sporuna gereken önemi verilmediği konusunda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a sıkıntılarımızıç anlattık. Bu konuda desteklerini beklediklerimizi söyledik. Zaten Manisa’da yaşanan aksaklık ve sıkıntıları kendisi de gördü” diye konuştu.

 

SAHA TANZİM USULSÜZLÜĞÜ

Öte yandan Manisa Çok Amaçlı Spor Salonu’nda düzenlenen Genç Erkekler Greko-Romen Güreş Müsabakaları dün sona erdi. Turnuvaya yapıldığı günden itibaren hiçbir şekilde destek vermeyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde görev yapan şube müdürlerinin bu turnuvadan haksız kazanç elde ettiği iddia edildi. Konu hakkında konuşan Güreş İl Temsilcisi Ali Haydar Aras, 6 şube müdürünün bu turnuvada herhangi bir şekilde görev almamasına rağmen kendilerini bu organizasyonda saha tanzim görevlisi olarak gösterdiğini belirtip federasyondan para alacağını söyledi. Güreş Federasyonu Başkanlığı’na, Şube Müdürü Mustafa Buldu’nun imzasıyla gönderilen listede şube müdürlerinin olması dikkat çekiyor. Listede Özel Kalem Müdürü Ufuk Özlem, İdari İşler Şube Müdürü Ulaş Uçar, Spor Şube Müdürü Mustafa Buldu, Tesisler Şube Müdürü Osman Korkmaz, Mali İşler Şube Müdürü Fatih Altınışık ve Satın Alma Sorumlusu Hayri Tokmakçı’nın isimleri bulunuyor.

“GÖREV YAPMADAN 75 LİRAYI CEBE İNDİRECEKLER!”

Güreş federasyonundan kişi 75 TL ücret alacak olan şube müdürlerinin Manisa’da yapılan diğer organizasyonlarda da bu şekilde haksız kazanç elde ettiği iddia edildi. Spor Şube Müdürü Mustafa Buldu tarafından hazırlanan listedeki imzaların birbirine çok benzemesi dikkat çekti. Aynı kişi tarafından imzaların atıldığı hissi uyandıran listede Mustafa Buldu’nun iki farklı imzası bulunuyor. Fakat imzaların birbiriyle herhangi bir alakası yok.

“REZALETİN DANİSKASI BU”

Bu organizasyonun yapılmasında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün hiçbir katkısı olmadığını ifade eden Güreş İl Temsilcisi Ali Haydar Aras turnuvayı kendi imkanlarıyla yaptıklarını kaydetti. Aras, “Farklı kurumlardan destek almamıza rağmen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün hiçbir katkısı yok. Burada asıl olması gereken kurum kendileriyken İl Müdürü Mehmet Uçak, kendi inisiyatifiyle bu müsabakalara katkı vermeyeceğini, müsabakaların sadece federasyonun organizasyonu olduğunu belirtip tüm masrafların Türkiye Güreş Federasyonu tarafından karşılanması gerektiğini kaydetti. Fakat İl Müdürlüğü personeli herhangi bir katkısı olmamasına rağmen bundan rant elde etti. Güreş Federasyonu müsabakalarda görev alan kişilere ücret ödüyor. Federasyonu gönderilen bu listede 20 kişinin adı var. Bu listede Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürleri de bulunuyor. Kendilerini saha tanzim görevlisi olarak göstererek federasyondan ücret alacaklar. Müdürlerin kendilerini burada saha tanzim görevlisi olarak gösterip para almaları talihsizliktir” dedi.

 

“ŞUBE MÜDÜRLERİ MİNDER Mİ TEMİZLEYECEK?”

 

Bu tarz müsabakalarda bunların tekrar yaşanmaması için bunları açıklamayı uygun gördüğünü belirten Aras, “Bu listedeki imzalar tek kalemden çıkmış. Ayrıca listede üst yazıya şube müdürü olarak imza atan kişi tanzim görevlisi olarak da imza atıyor fakat imzaları farklı şekilde. 6 tane şube müdür saha tanzim elemanı olarak yazılmış durumda. Bunların hepsi ücret alacak. Saha tanzim elemanlarının görevi: minderlerin düzenlenmesi, temizlenmesi görevlerini yerine getirilmeli. Fakat bunları yapan kişiler başka. İmzaların gerçek olmadığı apaçık belli. Aleni şekilde usulsüzlük yapılmış durumda. Müsabakalara destek vermeden görevlendirme ücreti alıyorlar. Bununla ilgili güreş federasyonuna gerekli bilgileri verdik. Burada bulunan gözlemci arkadaşlarımızda yazacakları raporda bunları belirtecekler” diye konuştu.

 

“KAMERALARI KENDİ İMKANLARIMIZLA GETİRTTİK”

 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden organizasyon için taleplerinin olduğunu fakat kabul edilmediğinin altını çizen Güreş İl Temsilcisi şunları ifade etti: “Bu organizasyonun Federasyon aktivesi olduğu için destek vermediklerini gösterdiler. Biz burada kameraları dahi çevremizdeki kişilerden destek alarak getirdik. Bu konuda taleplerde bulunduk fakat taleplerimizin hepsi geri çevrildi. Amatör sporlarda bu tarz desteklerin olması gerekiyor. Güreş, futbol müsabakaları gibi gelir getiren bir spor değil. Burada giderler fazla, gelirleri yok. Ata sporu diyip demeçler vererek spora katkı verilmez. Biz elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Burada daha güzel bir organizasyon yapılabilirdi. İlimizde bu hafta yapılan organizasyonlar da planlama hataları var. Boks salonunun olduğu Çok Amaçlı Spor Salonu’nda güreş müsabakaları, güreş salonunun olduğu Atatürk Spor Salonu’nda ise boks müsabakaları yapılıyor. Bunlar çok acemice yapılıyor. Güreşçi arkadaşlarımız boks salonunda antrenman yapmaya çalışıyor.”

 

“MEHMET UÇAK SINIFTA KALMIŞTIR”

Sporda yaşanan sıkıntılarda il müdürlüğünün büyük payı olduğunu iddia eden Aras, “Yaşananlar apaçık ortadır. İl Müdürünü görevden alın diye açıklama yapmakta bizim haddimiz değildir. Tabiî ki Manisa’da yaşananları Genel Müdürlüğü ve bakanlığı takip ediyordur. Nasıl herkesin karnesi varsa İl Müdürü Uçak’ın da karnesi vardır. Ben öğretmeni olsaydım sınıfta kalırdı. Biz yaşananları federasyona iletiyoruz. Onlarda bunları gereken yerlere iletiyorlardır” dedi.

DESTEK VERENLERE ÖZEL TEŞEKKÜR

Güreş İl Temsilcisi Ali Haydar Aras son olarak Güreş Federasyonu tarafından Türkiye Genç Erkekler Grup Müsabakaları’nı Manisa’da başarıyla düzenlediklerini kaydederek, “Böyle bir organizasyonu Manisa’ya veren Güreş Federasyonu’na teşekkür ediyoruz. Manisa’nın tanıtımına büyük katkı sağladı. Bunun akabinde yoğun programı olmasına rağmen bizlere vakit ayırarak müsabakaları izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Vali Halil İbrahim Daşöz’e teşekkür ederim. Bu kadar yoğun programları arasında ata sporuna büyük destek verdiler. Manisa’da güreş sporunun gelişmesine birçok kuruluşun katkısı olmasına rağmen bu müsabakalarda Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Celal Bayar Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu’na teşekkür ediyorum. Bütün programlarda bize destek verdiler” diye konuştu. MUSTAFA TATLI


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.