SİYAH BEYAZ AŞK HİKAYESİ

Beşiktaş’ta, Altay’da, Manisaspor’da futbolcu bir Muzaffer vardı diye sorsanız eskilerden herkes "Manisalı Arap Muzaffer veya Turşucu Muzaffer" diye cevap verir. Adı Türk futbolunda hafızalarda öyle yer almıştır.

SİYAH BEYAZ AŞK HİKAYESİ

 *ŞENOL ÖZEKER'İN ÖZEL RÖPORTAJIBazılarınca aşk altı harflidir derler FUTBOL  için. Bir zamanlar Türk Futbolunun Yerli Pelesi olarak anılan Manisalı Arap Muzaffer için  ise aşk on harfli: "SİYAH-BEYAZ". Çünkü onun futbol hayatı profesyonelliğe geçiş döneminden sonra tam 13 yıl sürdü. Bu 13 yılın tam 12 yılı,  renkleri Siyah Beyaz olan Manisaspor, Beşiktaş ve Altay’da  geçti. 1962  yılında Dış Mahalle Yıldırımspor’da başladığı futbol hayatı 1979 yılında Altay’da son buldu. Manisalılar onu Turşucu Muzaffer olarak tanıdılar. Çocukluğu turşu, simit ve gazete satarak geçti. Bir anda kendini Manisaspor’da buldu. Sonra ver elini Beşiktaş. İşte bir zamanların Yerli Pele’si olarak anılan Arap Muzaffer’in Taşlıtarla’dan İnönü Stadı’na uzanan öyküsü.

HABERSPOR: FUTBOLA BAŞLANGIÇ SÜRECİNİZ NASIL OLDU?

MUZAFFER ETÇİL: "1962 yılında Dış Mahalle’de Taşlıtarla diye bilenen yerde başladı futbol sevdam. O zamanlar çocuktuk. Lastik ayakkabılarla Dış Mahalle’de Taşlıtarla’da mahalle aralarında ve Sultan Camii’nin arada bulunan Bayram yerinde top oynardık. Dış Mahalle Yıldırımspor’da gayri federal olarak top oynuyorduk. Yani lisansım yoktu. Beni ilk keşfeden Halil Hocam oldu. (Halil Onultmak) Bir gün Manisa 19 Mayıs Stadı’na turşu satmaya giderken rahmetli Kumar Ali gördü beni. Seni Mensucatspor’a alacağım dedi. Annem ve babam imzayı attı. Mensucatsporda lisansım çıktı ve futbola resmi olarak adım atışımın öyküsü başladı.

HABERSPOR: ÇOCUKLUK YILLARINIZ  NASIL GEÇTİ?

FUTBOLDA NE ZAMAN SİVRİLMEYE BAŞLADINIZ?

MUZAFFER ETÇİL: "Ben fakir bir ailenin çocuğuydum. Turşu, simit ve gazete satarak geçti çocukluğum. Manisa 19 Mayıs Stadı’nda maçlarda, pazarlarda ve bayram yerlerinde turşu satardım. Simit satardım gazete satardım. Harçlığımı çıkarırdım aileme maddi katkım olurdu. Manisaspor’un maçlarını büyük bir heyecanla beklerdim. O zamanlar çocuktum. Hep o stadda futbol oynamanın hayallerini kurardım. 1964-1965 sezonunda Mensucatspor’a ilk gittiğim yıl dört maçta 19 tane gol attım. Sonraki yıl yine Mensucatspor’da Birinci Amatör Küme’de 36 gol attım. Artık herkes beni konuşmaya başlamıştı.

HABERSPOR: MANİSASPOR’A GİTMENİZDE

KİMLER VESİLE OLDU?

MUZAFFER ETÇİL: "Manisaspor’a gitmeme kendim vesile oldum. Attığım goller. Gösterdiğim performans. Yani kısacası tırnaklarımı kazıya kazıya geldim Manisaspor’a. O zaman Yeni Asır Gazetesi tarafından Ege’de yılın futbolcusu seçilmiştim. Göze batan bir futbolcuydum. Amatör Milli Takım’a seçildim. Eskişehir’e gittim. Manisaspor’a transfer olmadan önce bir çok takım beni istedi ancak ben Manisalı olduğum için Manisaspor’u tercih ettim. 1966 yılından 1971 yılına kadar Manisaspor’da forma giydim. (Manisaspor’a gelmeden önce Muzaffer Etçil’i isteyen kulüplerin başında Eskişehirspor, Ankaragücü ve Göztepe geliyor)

HABERSPOR: BEŞİKTAŞ’A TRANSFERİNİZ NASIL GERÇEKLEŞTİ?

MUZAFFER ETÇİL: "1971 yılında Manisaspor’dan Beşiktaş’a transfer oldum. O dönemde beni Fenerbahçe ve Galatasaray da istiyordu. Manisaspor’da gösterdiğim yüksek performanstan sonra üç büyük takımların dikkatini çekmiştim. Ben Beşiktaş’a imza attıktan sonra Galatasaray beni kaçırdı. Beşiktaş’la sözleşme imzaladığım için Galatasaray’a gitmemin cezası 5 Bin Türk Lirasıydı. Galatasaraylılar biz bu parayı öderiz yeter ki gel dediler. Ben bu teklifi  kabul etmedim. 1976 yılında Altay’a geldim. Beşiktaş’ta oynarken  bir dönem İstanbulspor’a kiralık olarak gittim. 1979 yılında Altay’da futbolu bıraktım. Manisaspor’dan Beşiktaş’a giderken Manisaspor bu transferden çok iyi para kazandı. (300 Bin TL) Manisaspor’un o zamanlar çok borçları vardı. Beşiktaş Manisa’ya Manisasporla özel maç yapmaya geldi benim için. Ben Manisaspor için o dönem Milli Piyongo gibi bir şey oldum. Manisa’nın adı o zamanlar pek duyulmazdı. Ben Manisaspor’un adını Türkiye’ye duyurdum. Bu yüzden de gururluyum.

HABERSPOR: BEŞİKTAŞ’A TRANSFER

OLDUĞUNUZ YILLARI BİZE ANLATIR MISINIZ?

MUZAFFER ETÇİL: "Genç yaşta İstanbul’a gidiyorsunuz. İlgi var alaka var. Şöhretlisiniz.. Orada tutunmak kolay değil. Takımda çok seviliyordum. Vedat abiler, Sanlı abiler, Zekeriya abiler. Onlarla futbol oynamak muhteşem bir duyguydu. Gündüz Kılıç, Metin Türel ve Abdullah Gegiç ile çalıştım Beşiktaş’ta. Manisa’dan İstanbul’a gittiğimde kendimi bambaşka bir dünyada bulmuştum sanki. Beşiktaş’tan teklif geldiğinde ilk gece heyecanımdan uyku uyuyamamıştım. O yıllar çok güzel yıllardı. Sadece gazetelerden fotoğraflarını gördüğüm futbolcularla aynı takımda forma giymek inanılmaz bir duyguydu.

HABERSPOR: FUTBOL HAYATINIZDA

KEŞKELERİNİZ OLDU MU?

MUZAFFER ETÇİL: "Evet oldu. Mesela İstanbul’a giderken ailemi yanımda götürürdüm.  O dönemde İstanbul’a bekar gittim. Bunun da dezavantajlarını yaşadım. Annemi babamı mutlaka yanıma alırdım. Şimdi olsa kendime daha iyi bakardım. Altay a gitmez futbolu Beşiktaş ta bırakırdım. Şimdi futbola başlasam o zaman ki hataları yapmazdım. Belki de çok daha iyi yerlere gelirdim. Biz İstanbul’da aile özlemi de çekerdik. Bir bayram günü üç arkadaş ağladığımızı hatırlıyorum. Daha önce de söylediğim gibi oralarda tutunmak kolay değil.

HABERSPOR: OĞLUNUZUN ADINI ALTAY

KOYDUNUZ. BAĞINIZ NE ALTAY’LA?

MUZAFFER ETÇİL: "Altay’da üç yıllık futbol oynadım. Benim için her zaman öncelik her zaman Beşiktaştır. Ancak Altayı da Beşiktaş ve Manisaspor kadar severim. Eşim o dönem hamileydi. Hatta ikiz olacak dediler. Birinin adını Altay birinin adını Kartal koyacağım dedim. Tek olunca ben de Altay isminde karar kıldım. O dönemde Altay’da forma giydiğim için çocuğumun adını Altay koydum.

HABERSPOR: FUTBOLU BIRAKTIKTAN SONRA TEKNİK ADAMLIĞA SOYUNMADINIZ. NEDEN?

MUZAFFER ETÇİL: "O dönemde Mustafa Denizli için Teknik Direktörlük kursu açıldı. Ben de Mili Takım kademelerinde bulunduğum için bu kursa çağırıldım. 53 kişi çağırılmıştı o dönem. Bulunduğumuz adreslere kapalı zarflar geldi. Şu gün şurada olacaksınız dediler. İnönü Stadı’nın altında bir toplantı yerine çağırıldılar. Gitmedim. Ben Teknik Direktörlüğü değil kahveciliği tercih ettim. Ticareti düşündüm. O zaman antrenörlükte bu kadar para yoktu. Antrenörlük daha sonra para kazanılan bir meslek oldu. Manisa’da büyük bir kahve açtım. Spor camiasından kopmadım. Bir süre Bölgesel ve yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptım.

HABERSPOR: SİZİN DÖNEMİNİZİNLE  ŞİMDİKİ  DÖNEM ARASINDA NE GİBİ FARKLAR VAR?

MUZAFFER ETÇİL: "Dağlar kadar fark var. Biz Şeref Stadı’nda toprak sahada antrenman yapar. İnönü Stadı’nda çim sahada maça çıkardık. Şimdiki şartlar çok daha güzel. Futbolcuya şimdi daha fazla sahip çıkılıyor. Bizim dönemimiz de üç büyüklerde futbol oynamak çok zordu. Şimdi ise kolay. Bizde forma aşkı daha ağır basıyordu. Şimdi işin içine çok para girdi. Futbolcular  şimdi sakatlanmaktan korkuyorlar. İştahları yok. Biz daha iştahlıydık. O zamanlar televizyon yoktu. Bize çok büyük özlem vardı. Bizi sadece gazetelerden Siyah-Beyaz fotoğraflardan görüyorlardı. Şimdi de futbolculardan imzalar falan isteniyor ancak bizim dönemimizde ilgi daha fazla fazlaydı. Bir gün Adana’ya maça gittik. Bizi görmek için camları kırmışlardı. Şimdi televizyonlardan futbolcunun gözünün rengi bile belli oluyor.

HABERSPOR: ALTAY’DA BİRLİKTE FORMA GİYDİĞİNİZ

MUSTAFA DENİZLİ’YLE UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?

MUZAFFER ETÇİL: "Evet var. 1977 yılında Giresunspor’la maç yapacağız. Takım uçakla Giresun’a gidecek. Mustafa Denizli’yle beni korkuttular uçak düşecek diye. Mustafa Denizli’nin o zaman Volksvagen arabasıyla Giresun’a gittik. Biz Salihli’ye varmadan takım Giresun’a varmıştı. Maç Allah’tan berabere bitti. Yenilsek mutlaka ceza alırdık. Mustafa Denizli’yle güzel anılarımız oldu. Kendisiyle hiç sorun yaşamadık. O sol kanatta bende sağ kanatta oynuyordum. Çok goller attık. Ben Beşiktaş’tan çok Altay’da gol attım.

HABERSPOR: FUTBOL HAYATINIZDA İÇİNİZDE UHDE KALAN BİR OLAY OLDU MU?

MUZAFFER ETÇİL: "Beşiktaş’ta gösterdiğim performanstan sonra A Milli Takım’a seçildim. Ancak yaşadığım sakatlıklar ve şanssızlıklar nedeniyle A Milli Takım kadrolarında bulunmama rağmen forma şansı bulamadım. Bu benim içimde ukde olarak kaldı.

HABERSPOR: MANİSASPOR’DA SİZDE İZ BIRAKAN TEKNİK

DİREKTÖRLER KİMLER?

MUZAFFER ETÇİL: Öncelikle beni keşfeden rahmetli Halil Onultmak. Onun bende yeri çok ayrıdır. Kumar Ali ve Manisaspor’dan antrenörüm olan Fikri Bayrıl. Beşiktaş, İstanbulspor ve Altay’da da bir çok teknik adamla çalıştım. Hepsinin yeri bende ayrıdır ancak saydığım ilk üç isim benim için bambaşkadır.

HABERSPOR. ALTAY’DA  BİR DÖNEM   SİZİN GOLLERİNİZLE  RAKİP TAKIMLARDAN  ÜÇ TEKNİK DİREKTÖR  GÖREVDEN ALINMIŞ. BU KONUYU BİRAZ AÇAR MISINIZ?

MUZAFFER ETÇİL: "Benim Altay’da çok güzel günlerim geçti. Mustafa Denizli’yle birlikte Trabzonspor’a üç gol attık; Şükrü Ersoy gitti. Sonra Adanaspor’a attığımız gollerden sonra  oradan da Abdullah Gegiç gitti. Sonra Gürsel Tekin. O da Orduspor’u çalıştırıyordu. Benim attığım golle Orduspor’u mağlup ettik. Gürsel hoca  ayrılmıştı o maçtan sonra. Adımız hoca yiyen takım olarak anılmaya başlanmıştı.

HABERSPOR: O DÖNEM YURT DIŞINDAN TEKLİF ALMIŞSINIZ NEDEN KABUL ETMEDİNİZ?

MUZAFFER ETÇİL: "O zamanlar yurt dışında maçlar oynardık. Doğu Almanya, Batı Almanya, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya’da maçlara çıktık. Beni Doğu Almanya’dan çok istediler. Ancak o zaman oralarda para yoktu. O yüzden gitmedim. Türkiye’de kalmayı tercih ettim.

HABERSPOR: FUTBOL HAYATINIZDA AKLINIZDA KALAN VE UNUTAMADIĞINIZ MAÇ HANGİSİ?

MUZAFFER ETÇİL: "Beşiktaş’tan Altay’a geldim. İzmir Atatürk Stadı’nda Beşiktaş’la oynuyoruz. Tribünlerde 45-50 bin seyirci var. Maçın ilk yarısı golsüz sona erdi. Maçın devre arasında koridordayız. Bizim başkanımız Esin Özgener ve Beşiktaş’ın Başkanı Mustafa Üstünkaya var. Beşiktaş’ın başkanı Mustafa Üstünkaya bana dönerek, "Muzaffer bizim evladımız, bize gol atmaz" dedi. Ben de başkanım denk gelirse atarım neden atmayayım dedim. Sanki içime doğmuştu. Maçın 70. dakikasında golü attım ve maçı 1-0 kazandık. Beşiktaş adına çok üzüldüm. Ancak Altay adına sevindim. O dönem ligin son 2-3 haftasıydı. O maçı benim golümle kazandık. Beşiktaş lig ikinciliğinden oldu ve Avrupa’ya gidemedi. Keşke bu attığım gol başka takıma olsaydı diye düşündüm.

HABERSPOR: YILDIZ FUTBOLCU OLMAK NASIL BİR DUYGU?

MUZAFFER ETÇİL: "Çok güzel bir duygu. Herkes size büyük ilgi gösteriyor. Tanınıyorsunuz. Ben bunları yaşadım. O yıllar çok güzel yıllardı. Bizim zamanımızda çikuolatalardan resimlerimiz çıkardı. Ben karamelada çıkardım. 17 numaraydım. Futbolu bırakalı uzun yıllar olmasına rağmen 3-5 sene önce bulmacada ismim çıktı. Bunlar çok güzel şeyler.

HABERSPOR: MANİSASPOR’U NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

MUZAFFER ETÇİL: "Manisaspor iyi yolda. Birlik ve beraberlik sağlanırsa Manisaspor hedefe ulaşır. Genç bir yönetim var. Ancak yönetime şunu söyleyeyim. Eski futbolculara değer versinler. Onların maçlara gelmesi için gerekli kolaylıkları göstersinler. Manisasporlu eski futbolcuların Manisaspor maçlarına girmeleri için serbest giriş kartları verilsin. Reha Erginer ise iyi bir seçim. Ben Reha’yı evladım gibi görürüm. Babası Haluk Erginer benim idareciliğimi yaptı. Reha’nın  çalışma düzeni çok güzelmiş onu da öğrendim. Manisa isim yapan ve yaptıran bir takım. Reha Hoca da bunu iyi değerlendirmeli. Doğru yolda olduğuna inanıyorum. Eğer devre arasında 2-3 tane iyi transfer yapılırsa bu takım Süper Lig’e çıkar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.