“TOPRAĞI YAŞAT Kİ İNSAN YAŞASIN.”


Azmi AÇIKDİL

Azmi AÇIKDİL

13 Mayıs 2016, 09:53

Hz. Nuh, İdris aleyhisselamın göğe çıkarılmasından sonra, azan insanlara peygamber olarak gönderildi. Insanlar putlara tapmaya başladı.

Cenab-ı Hak bunun için Nuh aleyhisselamı peygamber olarak gönderdi. O zaman 50 yaşında idi. Yıllarca insanları dine davet etti, putlara tapınmaktan sakındırdı ve Allah-ü Tealaya ibadet etmelerini söyledi. Ama Nuh aleyhisselama kendi oğlu Yam yani Ken'an bile iman etmedi, hatta alaya alıp işkence ettiler: “Andolsun ki Nuh'u elçi olarak kavmine gönderdik.

Dedi ki: Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur. Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum” (A'raf, 59) .  Nuh aleyhisselam insanların davetine icabet etmedikleri için onlara beddua etti:« (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak şaşkınlıklarını arttır » (Nuh, 24). Allahü Teala da bundan sonra Nuh aleyhisselama gemi yapmasını emretti: « Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme ! Onlar mutlaka boğulacaklardır ! » (Hud, 37) .

Gemi bitince tufan oldu (denizler taştı ve her taraf su oldu). Nuh aleyhisselam sayısı 80 kişi kadar olan mü'minler ile 3 katlı olan gemiye bindi. Nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer çift aldı. Oğlu Ken'an'ı da gemiye almak istedi, ama o "Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım" dedi, gemiye binmedi.  

Nuh Peygamber’in oğlu Ken’an en yüksek dağa çıkar, sular yükselir dağın zirvesinde ki Ken’an’ın ayaklarının altına kadar su gelir bir karış toprak parçası kalmaz, parmak uçlarında yükselir ama akibetten kaçamaz.  Gediz Ovası eskilere dayandırıldığında Gediz Grabeni diyorlar yani Gediz nehrinin yıllarca aktığı çökeltiden oluşan ova. Bereketli topraklar, mümbit araziler, adam dik adam olur dedikleri cinsten. Adam dikilse olacak da fidan bulunamıyor.  Sular yükselip de Ken’an’ın ayaklarına geldiğinde bir karışlık toprak parçası kalmamıştı. İşte tufan, bir karış toprak parçasının kıymeti.

Kıyamet tarif edilirken  yerin altı üstüne gelecek derler. Jeotermal kıyamet başlangıçı mı? Çok sıcak olduğundan yakıcı kavurucu mu? Soğuyunca toprağı kurutucu mu? En korkutucu olanı açığa öylece salınıverilen jeotermal atıksuyun yeraltı sularına hızla karışıyor, olması ve beş yıl sonra Alaşehir’in içecek su bulamama endişeleri. Daha korkuncu grabenin devamında Manisa var Gediz Manisa’dan geçip Ege Denizi’ne akıyor. Alaşehir’in içmesuyuna beş sene ömür biçiliyorsa Manisa su akışkanlığı hızında 20 sene daha yaşayabilir denilebilir.  

Biz başladık yerin altını üstüne getirmeye, elektrik enerjisinde kullanılmak maksadıyla yerin 3-4 bin metre altından sondajlanan sıcak suların yer yüzüne çıkarılması için AB destek veriyormuş, biz batarsak onlar kalacaklarını sanıyorlar. Onların topraklarının altında sodalı sular var. Hangi Avrupa ülkesine gitseniz sömürdükleri ülkelerin meyve ve sebzelerini yiyorlar.  Şeyh Edebali’nin; beylikleri toplayıp, toprak sahibi olup, Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’ye verdiği öğütte “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” der.  

Topraksız insan da olmaz, devlet de.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meh - 4 yıl önce
Mehmet celebi
Avatar
Mehmet celebi - 4 yıl önce
Gediz kirletilirken seyrettik bugun gedizi kurtarmak icin birlikler kuruyoruz kaynak ariyoruz. Yeralti sulari ve tarim arazileri enerji adina kirletirkende seyrediyoruz umarim bunun icinde birlik kurup kaynak aramayiz. Alasehirde toprakaki bor seviyesi bag icin musade edilen sinirin 5 ile 10 kati olan bolgeler oldugu biliniyordur umarim