CENGİZ ERGÜN; GAZA GELMEYİN

MANİSA Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı’nda Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kentte 1989 yılından beri yapılmamış olan ve Ekim ayı Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen Revizyon ve İlave İmar Planı hakkında bilgi verdi. Vatandaşların bazı siyasi kaygısı bulunan şahıslarca dolduruşa getirildiğini belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bugüne kadar ne söz verdiysek, hepsini yerine getirdik. Burada da hiç kimsenin mağduriyeti söz konusu değil. Sizleri revize edecek, sizleri mağdur edecek hiçbir kararın altına imza atmayız. Ama lütfen kasıtlı hareket eden dedikoducuların dolduruşuna gelmeyin” dedi.

CENGİZ ERGÜN; GAZA GELMEYİN

Manisa Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında, Kültür Merkezi Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Kentte 1989 yılından beri yapılmayan genel imar plan ve revizyon çalışmaları ile ilgili bilgi almak için Meclis’e gelen vatandaşlara bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, salonu dolduran halka konuyla ilgili bilgi verdi. Bir süredir çalışmaların devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Ergün, vatandaşlardan gelen tepkileri de dinledi. Ergün şöyle konuştu; ”

Manisa’nın 25 senedir yapılmayan genel imar planı ile ilgili meclisimizde geçtiğimiz ay 5000’lik planlar noktasında karar almıştık. Yaklaşık 20 ay öncesi, 25 senedir yapılmayan bu imar plan çalışmalarının ihalesi yapılarak, mevcut 57 mahalle üzerinde sondaj çalışmaları dahil olmak üzere Manisa’nın tüm mahallelerinin imar ve deprem haritaları çıkarılarak, geçtiğimiz ay neticelendirildi. Hatta iki ay öncesi 1 ay AKP grubunun talebi, 1 ay CHP grubunun talebi üzerine yeterli inceleme ve bilgilendirme yapılmadığı gerekçesiyle meclisimizde bu konu konuşuldu. Nihayetinde imar plan çalışmalarının ilk etabı olan 5000’lik planların yapılması kararı, geçtiğimiz ay meclisten geçti. AKP grubu ve Bağımsızların ret oyuna karşılık, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konudaki kabul oylarıyla meclisimizden geçti. O zaman şunu ifade etmiştim; 25 senedir revizyon planlarıyla, günü kurtarmak amacıyla yapılan ve bu süre içerisinde hiçbir şekilde Manisa’nın geleceği ile ilgili planlamaların yapılmadığını ve bu alınan kararın tarihi bir karar olduğunu bizzat burada bulunanlara ve televizyonda izleyen tüm Manisalılara söylemiştim” dedi.

 

Manisa’da infial yaratma olayına gidiliyor

5000’lik planların 30 günlük askı süresinin geçtiğimiz ay içerisinde başladığını, bununla birlikte kentte dedikoduların dolaşmaya başladığını dile getiren Başkan Ergün, bilinçli yürütülen karalama kampanyasının amacına ulaşamayacağını söyledi. Ergün şöyle devam etti; ““Her ne hikmetse, bu mevcut 5000’lik planlar askıdayken, geçtiğimiz haftadan beri mahallelere gidip, kahvelerde toplantılar yapılıp, insanların kafalarını karıştırarak, insanların evlerini yıkıyormuşuz, ellerinden alıyormuşuz, bir an önce onları evlerinden çıkartıyormuşuz havası yaratılarak Manisa’da bir infial yaratma olayına gidiliyor. Biz bunların kimler tarafından, ne şekilde provoke edildiğini de çok iyi şekilde gözlemliyoruz ve izliyoruz. Kaynağının nereden çıktığını da çok iyi biliyoruz. Kimse dolduruşa gelmesin, önce bunu söyleyeyim. Şimdi söylenecek çok şey var ama bunları yıllarca ihmal edenlere sormak lazım; günü kurtarma hesabıyla, siyasi oy kaygısıyla insanların hak ettiklerini vermemek mi doğru, vermek mi doğru? İnsanları kaçak gecekondularda yaşamaya mahkum etmek mi doğru, yoksa onların çocuklarının sosyal geleceklerini, kişiliklerini geliştirecek etkinlik alanlarının olduğu sosyal alanların, yeşil alanların, kursların, eğitimlerin verildiği daha müreffeh, daha sosyal alanlarda yaşamalarını sağlayacak imar çalışmalarını yapmak mı daha doğru.”

 

Beyin yıkamaya çalışıyorlar

İmar plan çalışmalarının ilk etabı olan 5000’lik planlarda herkesin rahat olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Herkes rahat olsun. Çünkü bu 5000’lik planlar, kesin planlar değil, genel planlar. Bu planların arkasından oralarda daha ne şekilde imarın verileceği netleşmeden, mevcut 1 katlı, 2 katlı gecekonduların olduğu yerlerde kaç katın verileceği daha belirlenmeden, mevcut planlar netleşmeden yani 1000’lik planların çalışmalarına daha başlanılmadan bu olayları bu noktaya getirmek gerçekten üzüntü verici. Seçim döneminde bizi bazı mahallelerde, bilhassa kenar mahallelerde insanları tahrik ederek, bunlar söylendi. Bir kere daha söylemekten hicap duyuyorum: bu kenar mahallelerde yaşayan insanlarımıza ‘Bu yönetimi seçtiğiniz takdirde trenlere, vagonlara doldurularak memleketlerinize gönderileceksiniz’ diyen insanlar, bizi bu noktaya getirme cihetine kadar gidebilen insanlar var.  Bugün kendi hükümetlerinin kentsel dönüşüm noktasında, insanların daha iyi şartlarda yaşamaları noktasında hükümetlerinin aldığı kararları görmezlikten gelip, bu imar kararlarına ret verenler, bugün bu mahallelerde, bu insanları Manisa’nın 20 sene sonra yaşanabilecek en güzel mahalleleri olması noktasında alınan bu kararları insanların kafasını karıştırarak, ‘evlerinizi yıkacaklar’ şeklinde her gün belediyeye insanları, muhtarları sevk etmek suretiyle maalesef beyin yıkıyorlar. Ama bunun böyle olmadığını inşallah tarih gösterecektir. Hepimiz de yaşayacağız. Hep beraber alınacak olan kararların insanların, sizlerin, Manisa’da yaşayan vatandaşların lehine olduğunu da zaman inşallah gösterecektir” dedi.

 

Eksiklerimiz varsa bunu paylaşırız

Bu 5000’lik planların arkasından yaklaşık 7-8 ay gibi bir süre içerisinde Manisa’nın 9 bölgeye bölünerek 1000’lik planlamaların yapılacağını vurgulayan Başkan Ergün, “9 bölgenin tek tek hepsi yine bu meclise getirilecektir. İlgili komisyonlarında değerlendirilecektir. Bütün partilerle, vatandaşlarla bunlar paylaşılacaktır. Değerlendirmesi yapılacaktır ve yine burada sizlerin oylarıyla seçilmiş bu meclis tarafından bunun kararları verilecektir. Muhakkak tabiî ki burada kısmen de olsa bazı üzüntüler olacaktır. Ama genele baktığınızda yüzde 3’lük, yüzde 5’lik bir olumsuzluk, yüzde 95’in mutluluğunu değerlendirdiğimizde, olaya bir de bu gözle bakmamız lazım. İnsanların evlerini yıkacağımızı söylüyorlar. Ben bunu söyleyenleri Allah’a havale ediyorum. Bu kadar insanın hakkıyla bizim oynama hakkımız yok. Biraz önce de söylediğim gibi, bu insanları Manisa’dan kovacak noktaya kadar gideceğimizi iddia edenlere başka söylenecek söz ben bulamıyorum. Bunun kararını vatandaşlarımız zaman ve sabır içerisinde, nelerin, ne şekilde gelişeceğini gördükten sonra en iyi şekilde zamanı geldiğinde verecektir. Ama burada ben sabır talep ediyorum. Olayın farklı boyutlara götürülmeden, bütün gün belediyenin önünde basını çağırarak şov yaparak, koridorlarını basarak, merdivenlerinde, koridorlarında bağırarak hak aramak olmaz. Bizim eksikliklerimiz varsa, biz bunu paylaşırız. En iyi şekilde de izah etme noktasına gideriz. İlgili daire müdürlerimiz, ilgili başkan yardımcımız bunlarla ilgili izahatları yapabilir. Yapılmadığı noktada ben de en iyi şekilde mahallelere gelerek, bunları izah etmeye çalışırız” dedi.

 

 

Eksiklikler 1000’lik planlarda düzeltilir

Yaklaşık 7-8 ay önce Fatih, Cumhuriyet, Hafsa Sultan ve Yeni Mahalle’de de benzer olaylar yaşandığını hatırlatan Başkan Ergün, “Orada da provokeler yapıldı. Ama baktık ki, bazı şeylerde eksiklik yapılmış, bu eksiklikleri tamamlama noktasında geçtiğimiz ay içerisinde meclisimiz eski hazırlanmış olan planların iptaline karar verip, yeniden o 4 mahallemizde planların yapılması ile ilgili çalışma yapılması kararı aldı. Belediyemiz de bununla ilgili çalışmaları tekrar başlattı. Gözümüzden bazı şeyler kaçmış olabilir. Eksikliğimiz varsa, bunları düzeltecek noktadaki çalışmalar 1000’lik planlarda yapılabilir. Şimdi örnek vermek gerekirse, 1-2 katlı gecekondularda yaşayan insanlarımızın yerlerine kaç kat verileceğini söyleyecek bir Allah’ın kulu olabilir mi? Belki 6 kat verilecek, belki 8 kat verilecek, belki 10 kat-12 kat verilecek. Daha neyin ne olduğunu ortaya koymadan bu şekilde provokasyonlara gitmek, sadece siyasi hırsların, bizi karalamanın, icra makamını karalamanın izahıdır. Bundan başka bir izah ben göremiyorum” diye konuştu.

 

Bu planlar 20 sene sonrasının planlarıdır

Yaklaşık 3,5 sene önce Manisalıların vermiş olduğu 63 bin oyla bu makamlara seçildiklerini ifade eden Başkan Ergün, “Seçildiğimiz günden beri kimsenin hakkını yemeden, kimsenin rızkını yemeden, adalet duygusuyla Manisa’da yaşayan insanlara en iyi şekilde hizmet verebilmenin çaba ve gayreti içerisindeyiz. Ayrım gözetmeden her noktaya hizmeti götüreceğimizi ifade ettik. Bugün 57 mahallemizde girmediğimiz cadde ve sokak kalmadı. Biz ne söz verdiysek, bugün bu sözleri yerine getirmiş olmanın gururuyla bunları söylüyorum. Veremeyeceğimiz hesabımız Allah’a çok şükür yok. Çok da bu makamların iştahlısı da değilim. Ama Manisa’nın artık 3 tarafını, 4 tarafını saran gecekondulardan insanların daha iyi yaşayabileceği konutlara ve dönüşümün yapılabilmesi için yapılan çalışmaların arkasındayım. Bunun belki bugün zararını hissediyor olabilirsiniz. Bu hazırlanan planlar 10 sene sonra, 20 sene sonranın planlarıdır. Bugün ne kimse evinizi başınıza yıkıyor, ne elinizden alıyor, ne de kamulaştırmaya gidiyor” dedi.

 

Otopark istemeyenler otopark şikayetinde bulunmasın

Çalışmaları örneklerle vatandaşlara aktaran Başkan Ergün, imar plan ve revizyon çalışmalarının yararları ile ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şimdi örnek vermek gerekirse, Mimar Sinan Mahallesi’nde ya da Yarhasanlar Mahallesi’nde otopark alanı ayrılmış bir ada, iki ada. Bugün Manisa’dayız, bir şehir içerisinde yaşıyoruz. Manisa’nın nüfusu 100 binken, 120 binken bundan 10-15 sene önce, Manisa’da araç sayısı bugünün altında olması nedeniyle tabiî ki otopark alanları değerlendirilmemiş. Kimseyi de suçlamıyorum. İçinde bulunduğumuz noktada revize planlarla bu bölgelerin tamamı 1 kat-2 kattan 5 kata, 6 kata, 7 kata bitişik nizam 6 metre yollarla imar yapılaşması yapılmış ve siyasi olarak verilmiş. Bu da bir gerçek. Hep oy kaygısıyla, oy gelsin diye bu imar planları değiştirilmiş. Ama ne olmuş, bugün bunun ceremesini orada yaşayan bütün vatandaşlar çekiyor. Arabalarını dahi koyacak yer bulamıyorlar. Kaldırımların üzerine araç parkından insanlarımız kaldırımlarda yürüyemez hale geldi. Şimdi orada 1 ada otopark olarak ayrılmış. 80 daire var veya 50 daire var. Buradaki daireleri Manisa Belediyesi, parası ne zaman olursa, 20 trilyon, 30 trilyon mu çıkacak, 40 trilyon mu çıkacak? Kamulaştırma kararı aldığı zaman buradaki evleri kamulaştırmak suretiyle orada otopark yapımını düzenleyebilir düşüncesiyle Mimar Sinan Mahallesi’nde 1 kısmi ada, Şehitler Mahallesi’nde 1 kısmi ada, diğer sıkışık mahallelerde birkaç tane daha bu noktalara otopark yerleri konmuş. Bu, bugün hemen yapılacak diye bir şey yok. Böyle bir para zaten Manisa Belediyesi’nin bütçesinde yok. Ama 20 sene sonra bizden sonra gelecek nesillere bir hedef koyarız. Bir planlama yaptık, o zamanki yöneticiler bunun değerlendirmesini yaparlar. 1000’lik planlarda bunlar da yapılmasın denilirse, o zaman kimse Manisa’da otopark konusunda şikayet etmesin. ‘Aracımı koyacak yer bulamıyorum’ diye şikayet etmesin.”

 

Meydan yapmak istedik diye insanlar galeyana getirildi

Şehirde yaşanıyorsa, şehirde yaşamanın şartlarına da alışma zorunluluğu olduğunun altını çizen Başkan Ergün, “Bugün Manisa’da bir tane Cumhuriyet Meydanı var. Onu da yeniledik. Bütün şehir plancıları ve arkadaşlarımızla birlikte araştırma yapıldı. Muradiye Camii ve Sultan Camii önündeki belli bir kısım 30 yıllık binaları ki bunlar yakın zaman içerisinde çıkan kanunlarla depreme uygun olup olmadığına dikkat edilecek. Ayrıca bu denetimi biz çıkarmıyoruz, devlet çıkarıyor. Bunlar olacak. Şuanda üniversite bizden haber bekliyor. Mevcut 70’li yıllarda yapılan inşaatların depreme dayanıklı olup olmadığının incelemelerine başlanacak. Bu incelemeler nezdinde bu binalar yeterlilik raporu alamazsa, yıkım kararı alınacak. Bunun kararını Cengiz Ergün vermiyor, devlet veriyor bunların kararını. Neden, insanların olabilecek bir depremde ölümlerini azaltmak için. Şimdi o bölgede 30 yıllık binaların olduğu alanlar, biz Manisa’nın en önemli simgesi Sultan Camisi’nden atılan bir mesirimiz var. Bütün çocuklarımız, torunlarımız, nesillerimiz 472 yıldır süren bu geleneği devam ettirecek Manisa’da. Oradaki alanda bir meydan açılmasını plana yazdık diye insanları galeyana getirmek ne kadar doğrudur, bunu da kendimize bir sormamız lazım” dedi.

 

İnsanları mağdur edecek hiçbir kararın altına imza atmayız

Kimsenin evini yıkmadıklarına dikkat çeken ve vatandaşları bu tip dedikodulara prim vermemeleri konusunda uyaran Başkan Ergün, “Biz kimsenin yarın evini yıkmıyoruz. Ne evini yıkıp otopark yapıyoruz, ne de binasını yıkıp meydan yapıyoruz. Sadece Manisa’nın geleceğiyle ilgili alınması gereken, yapılması gereken eksiklikleri gördüğümüz için bu eksiklikleri giderme noktasında bir 5000’lik plandır bu. Daha kesinleşen hiçbir şey yok. 1000’liklerde bunlar belirlenecek. Şimdi Kuşlubahçe Mahallesi’nden Barbaros Mahallesi’nden arkadaşlar da buraya gelmiş. Turgut Özal’dan, Nurlupınar’dan, Akpınar’dan geliyorlar. Çamurun içerisinde çocuklarımızı mı büyütelim, yoksa çok daha iyi, insanların layık olduğu konutlarda mı insanlarımızı, çocuklarımı yetiştirelim. Bugün oralarda 1 kat, 2 kat imar var. Onların yerine 8 kat plan gelse ne olacak? Bunun bilincinde değil kimse. Dere görmeden paça sıvanıyor. Kimse dolduruşa gelmesin. Bizim ayrım göstermeden hizmet yapacağımızı, şeffaf olacağımızı geldiğimiz günden beri söyledik. Hizmette hiçbir zaman ayrım yapmadık. Yaptıklarımız bugün bütün kenar mahallelerdeki çalışmalarımız da açıkça ortada. Ne söz verdiysek, hepsini yerine getirdik. Burada da hiç kimsenin mağduriyeti söz konusu değil. Sizleri revize edecek, sizleri mağdur edecek hiçbir kararın altına imza atmayız” diye konuştu.

 

Mevlana’nın sözüyle bitirdi

1000’lik planlar ortaya çıkmadan erken hareket edildiğine vurgu yapan Başkan Ergün, sözlerini şöyle noktaladı: “Bugün Kuşlubahçe, Barbaros, Çevre Yolu’na kadar olan kısımlar, Turgut Özal Mahallesi’ndeki alanlar ne olarak görünüyor planda? Neden kimse buna ses çıkarmıyor. İmar olmayan yerlere imar getiriyoruz. Binlerce insanın tarlası bugün imara dönüyor. 850 hektar alan imar planı içerisine giriyor. Tarlalar imar planına dönüyor. Yani Manisa’nın 25 sene sonrası ile ilgili yapılaşmanın planlarının çalışmalarıdır bunlar. O yüzden gaza gelmeyelim. Ortada infial durum yok. Hiç kimsenin burada mağduriyeti de söz konusu değil. O açıdan kimse tahriklere kapılmasın. Ben Mevlana’nın bir sözü var, onunla konuşmamı kapatmak istiyorum: ‘Gönlün nâmertlikle dolu olduktan sonra sakalına ve bıyığına gülünür ancak.’ Bizim gönlümüz, niyetimiz çok şükür mertçe ve iyi niyetli. Bu bugüne kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olacağının bilinmesini isterim.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıfat - 2 yıl önce
Değerli başkanım imar durumu maalesef çok uzadı sebebi muhalefet partileri gozuksede topu hep size atıyorlar tek ümidimizsiniz çok Rica ediyoruz artık bazı şeyler netlessin her geçen zaman manisamizin zararına en derin saygı sevgi muhabbetlerimle