MUSTAFA PALA BİRLİK PARKI ANITLAR VE HAYKELLERLE DONATILIYOR

Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala: “BİRLİK PARKI ANITLAR VE HEYKELLERLE DONATILIYOR. ÇALIŞMALARIMIZ TAMAMLANDIĞINDA YUNUS EMRE İLÇEMİZ YUNUS EMRE ANITININ DA BULUNDUĞU GÜZEL BİR PARKA KAVUŞMUŞ OLACAKTIR” dedi

MUSTAFA PALA BİRLİK PARKI ANITLAR VE HAYKELLERLE DONATILIYOR

 Mustafa Pala yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Kuruluşuna öncülük ettiğimiz Yeni Manisa bir başka söyleyişle Güzelyurt Mahallesi Yunus Emre ilçemizin en büyük mahallesidir. Yeni Manisa’nın özelliği büyüklüğü değil, güzelliğidir. Yeni Manisa, Manisa’nın gülen yüzü, çağdaş uygarlığa açılan batı kapısıdır. Manisa’ya güzel bir yerleşim yeri eklediğimiz için mutluyuz. 
Manisa Birlik Merkezimizin de bulunduğu Birlik Parkı’ndaki çalışmalarımız henüz tamamlanmadı. Parkımız tamamlandığında Ramazan Bayramı sonrasında Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın, Milletvekillerimizin, Kooperatifçilerin ve Manisalı hemşerilerimizin katılımıyla açılışını yapacağız. Bugün burada henüz tamamlanmamış devam eden çalışmalarımıza ve anıtların, sosyal donatıların, yüzme havuzlarının konutlardan önce yapıldığına tanık oluyorsunuz. Birlik Parkı tamamlandığında, anıtlarıyla zaman geçidi müzesi gibi olacaktır.
Sadece betondan yapılmış konutlardan oluşan kentlerin, açık hava hapishanesinden farkı olmaz. Kentler, ağaçları, anıtları, öne çıkarılan doğal güzellikleri, kente özgü yapıları, kentini seven izbırakmış insanları ve sosyal donatılarıyla bir bütündür. 

Yapımına öncülük ettiğimiz Barış Alanı, Ceren Sitesi ile Birlik Parkı’ndaki anıtların ve heykellerin toplamı, Manisa’nın tümünde bulunan anıt ve heykellerin toplamından daha fazladır. 
Kooperatif ortaklarımız 90’lı yıllarda Barış Alanı’nda yaptığımız heykellere karşı çıkıyorlardı, şimdi alkışlıyorlar. İlk zamanlarda heykel yapıyorum diye kızanlar, şimdi neden daha fazla yapmıyorsun diyorlar. 

90’lı yıllarda Manisa’da bir tek Manisa Tarzanı büstü vardı. Barış Alanı’na Manisa Tarzanı’mızın ilk anıtını biz yaptık. 
Kentler anıtları, güzel yapıları, iz bırakan insanları ile anılırlar. Biz yaşadığımız sürece Manisa’nın kimlikli bir Marka Kent olmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Daha çok anıt, daha çok heykel, daha çok park ve bahçe, daha çok sosyal donatı yapacağız. Fiziki çevrenin sosyal çevreyi etkilediğini biliyoruz. Güzel bir çevrede güzel insanların yetişeceğini biliyoruz. Güzel insanların da daha güzel kentler kuracağını biliyoruz. Kentimizi kendimizi sevdiğimiz kadar sevmeliyiz. Kentini sevmeyen kendini de sevmez. Ülkemizde Manisa Tarzanı gibi ağaçları ve güzellikleri sevip koruyan sahip çıkan insanlar çoğaldıkça kentlerimiz daha güzel ve daha yaşanası olacaktır. 

Birlik Parkı’na hangi anıtları yapalım dediğimizde aklımıza ilk gelen Yunus Emre oldu. 
Anadolu’da yetişen en büyük tasavvuf erlerinden, Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre'nin hayatına dair bildiklerimiz yeterli olmamasına karşın şiirlerinin biliniyor olması O’nun nedenli büyük bir şair olduğunun en güzel kanıtıdır. Nerede ne zaman doğduysa doğdu; Nerede ne zaman öldüyse öldü. O Anadolu’nun bağrına gömüldü. O Anadolu’da yetişen en büyük erenlerden ve en büyük ozanlardan birisi oldu. Önemli olan bu. Önemli olan ölümünden yaklaşık 800 yıl sonra şiirlerinin okunuyor anıtlarının yapılıyor kentlere adının veriliyor olmasıdır. 
“Gelin tanış olalım/İşi kolay kılalım/Sevelim sevilelim/ Dünya kimseye kalmaz”
Bu güzel dizeler Onüçüncü Yüzyılda ilk söylendiğinde geçerliydi. Yirmibirinci yüzyılda da geçerliğini koruyor. Önümüzdeki yüzyıllarda da geçerli ve anlamlı olacaktır. Bu dizeler insanlığa yapılmış en güzel çağrıdır.
Yunus Emre’nin Taptuk Emre’nin dergahına girdiğini, tekkelerde yaşamış ve veliliğe erişmiş olduğunu biliyoruz. Anadolu'da on ayrı yerde mezarı ( daha doğrusu makamı ) olduğu ileri sürülen Yunus Emre, halk arasındaki inanca ve bazı tarihi kaynaklara göre birçok yerleşim yerinde olduğu gibi, Türbesinin Kula’nın Emre köyünde olduğuna da inanılmaktadır.
Yunus Emre, dünya kültür ve medeniyet tarihinde bir merhale olmuştur. Kültürümüzün en değerli yapı taşlarındandır. Zira Yunus Emre, sadece yaşadığı devrin değil, çağımız ve gelecek yüzyılların da ışık kaynağıdır. Dünya üzerinde insanlık var oldukça değerini koruyacaktır. Yunus Emre'nin amacı, sevgi yoluyla dünyada yaşayan tüm insanların, hem kendileriyle hem evrenle kaynaşmasını sağlamak ve sonsuz yaşamda ebedi hayata doğmalarını sağlamaktır. 
Anadolu’muzun en büyük bilgelerinden olan Yunus EMRE’nin adını ve anısını kentimizde yaşatmak için, Birlik Parkına anıtının ve Yunus Emre Bilge evinin yapılmasını sağladık. Yunus Emre Anıtını Heykel Sanatçısı Mustafa Toygar yaptı. Anıt henüz tamamlanmadı. Tamamlandığında, anıtın ve Birlik Parkı’nın açılışını hep birlikte yapacağız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.