Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği’ ne üye olan ve yanı sıra üye olmamasına rağmen özel olarak Schengen Bölgesine dahil edilmiş 26 ülkenin topraklarından oluşur.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği’ ne üye olan ve yanı sıra üye olmamasına rağmen özel olarak Schengen Bölgesine dahil edilmiş 26 ülkenin topraklarından oluşur. Avrupa Kıtasının büyük bir kısmını kapsayan bu bölgeye dahil olan ülkeler, birbirleri arasında sınır geçişlerini doğrudan ve vizesiz olarak gerçekleştirebilirler. Benzer şekilde Schengen Bölgesi kapsamında bulunan ülkelerden alınan Schengen vizesiyle 26 ülkenin tamamına geçiş de sağlanabiliyor. Durum böyle olunca Schengen Bölgesi kapsamında bulunan herhangi bir ülkeye gitmek gerektiğinde bir Schengen vizesi alınması da gerekir. Schengen vizesi verme yetkisi olan 26 ülke bu nedenle vizeyi verirken Schengen Bölgesine karşı sorumlulukları nedeniyle zorlu bir prosedür uygularlar. Örneğin Almanya Konsolosluğu vize başvurusu, Schengen Bölgesi’ ne dahil bir ülke olan Almanya tarafından detaylı olarak incelenerek verilir. Karmaşık bir prosedür izleyen Schengen vizesi alım işlemleri konusunda danışman olarak hizmet veren kuruluşlardan yardım almak, vizeyi alabilme ihtimalini yükselttiği gibi, uzun ve yorucu prosedürün de kolaylaşması anlamına gelir.

Danışman kuruluşlar, Schengen vizesi için gerekli tüm prosedür hakkında deneyim sahibi oldukları gibi, gerekli tüm belgelerin hazırlanması konusunda da yardımcı olurlar. Almanya Konsolosluğundan vize almak için, gereken tüm belgeler ve ilgili prosedürün tamamlanmasının ardından Almanya Konsolosluğu vize randevu aşamasına kadar olan tüm işlemler danışman kuruluşlar tarafından takip edilebilir. Randevunun kişisel olarak yapılması gerekir. Almanya’ nın ülkemizde bulunan Ankara, İstanbul ve İzmir Konsoloslukları, Schengen vizesi verebilme yetkisine sahiptir ve Türkiye’ nin yakınlıkla ilintili bölgelerini paylaşarak vize veriş işlemlerini yaparlar. Almanya için vizeye ihtiyacı olan kişilerin, ikamet adreslerine göre u üç konsolosluktan birine başvurması gerekir. Prosedür ve zorluk bakımından dünyanın en zor vizelerinden biri olan Schengen Vizesi alabilmek için, ilgili prosedürü tam ve detaylı olarak yerine getirmek gereklidir. Bazı aşamalarda danışman kuruluşun önerilerine göre hareket etmek vize alabilme ihtimalinizi oldukça fazla güçlendirir. Bununla birlikte vize alabilme garantisi vermez. En baştan işlemlerin doğru ve dikkatli olarak takip edilmesi ve gereken aşamalarda gerekli müdahalelerde bulunabilmek için, danışman kuruluşlara yüksek oranda ihtiyaç duyulur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.