Tombala Oyunu

Tombala Oyunu

Tombala Oyunu

Eskiden belirli günlere özel eğlenceler vardı. Macun yemek genellikle bayramlarda yenirdi ve seyyar dönme dolaplar bayram zamanı mahallere gelirdi. Tombala ise sadece yılbaşı gecesi oynanır ve bir sonraki yılbaşına kadar özenle saklanırdı. Ancak değişen zaman içinde her şeyi her an bulmak veya yapmak mümkün oldu.

Artık tombala oynamanın da bir özel zamanı yok. Hatta günümüzde eskiye olan rağbetin artmasıyla bu oyununu pek çok oyuncakçı ve kırtasiyede bulmak mümkün. Eski oyunlara düşkün olan ya da bu tür oyunları oynamak isteyenler arasında günümüzde tombala eskisi gibi yeniden popüler oldu.

Geçmişin sadece yılbaşı akşamlarına özgü eğlencesi tombala esasında oynaması oldukça kolay ve zevkli bir oyun. En az üç kişi ile oynanan tombala, dağıtılan kart sayısına göre daha fazla kişi ile de oynanabilir.

Baştan alacak olursak bilinen klasik tombala için gerekenler, üzerinde rast gele sayıların olduğu en az bir düzine kart, her biri bir sayıya ait 90 adet pul, 90 adet sayının yazılı olduğu kart, ufak kağıtlar ve pulların içinden çekileceği küçük bir torba.

Öncelikle belirtmek gerekir ki sayıların yazılı olduğu kartlarda üç sıra bulunur. Her sırada sayılar rast gele dağıtılmıştır. Toplamda kartlarda 15 sayı bulunurken her sırada 5 sayı bulunur.

Bir kişi torbanın içinden her seferinde bir adet pul çeker ve pulun üzerindeki sayıyı söyler. Şayet söylenen sayı elinizdeki kartta bulunuyorsa üzerine ufak bir kağıt koyarsınız. Çekilen pullar da sayıların yazılı olduğu kartın üstüne konur.

Bu şekilde kartındaki bir sırayı tamamlayan kişi ilk çinkoyu yapar. Çinko yapılırken sıranın altta veya ortada ya da üstte olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan bir sıradaki sayıların hepsinin çıkmış olmasıdır.

Birinci çinko yapıldıktan sonra oyuncular ikinci çinkoyu yapmaya çalışır. Şayet bir kişi birinci çinkoyu yaptıysa sonrasında sizin birinci çinko yapma hakkınız yoktur. Bir sırayı tamamlasanız bile önemli olan ikinci sırayı da tamamlamaktır.

Kartındaki iki sırada bulunan sayıların tamamının çıktığı kişi ikinci çinkoyu yapmış sayılır. Artık sıra tombaladadır. Karttaki bütün sayıların çıkması durumuna tombala denir. Tombala yapan kişi oyunu da kazanmış sayılır.

Birinci çinko, ikinci çinko ve tombaladan sonra her seferinde oyuncular kartlarındaki sayıları sesli olarak tekrarlar. Yani bir kişi birinci çinko yaptığını iddia ediyorsa, birinci çinkoyu yaptığı sıradaki sayıları söylemek zorundadır. Bu sayılar kartın üstüne konan ve çıkan pullar ile doğrulanır. Tombala nasıl oynanır ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz. [YI1] 

Bu oyun genellikle ufak hediyeler için oynanır. Bazen de para için oynandığı olur. Hediyesine oynanırken, oyun başlamadan önce hediyeler belli olur ve her aşamada belirlenen hediye verilir. Ne var ki günümüzde oyuncular tombala başlamadan ortaya para koyup, bunu uygun oranlarda üçe bölmeye ve her seferinde kazanana kazandığı miktarı vermeyi de tombalaya dahil etti.

Çok nadir de olsa bazen aynı anda iki oyuncu birinci çinko, ikinci çinko ya da tombala yapabilir. Bu durumda ödül bu iki kişi arasında bölünür.

Bu oyunu evde arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz gibi artık internet ortamında da oynamak mümkün. Casino sitelerinin çoğunda canlı mevcut. Ekran karşısında bir kişi canlı olarak sayıları çekerken, siz de seçtiğiniz kartları kapatıp tombala yapmaya çalışabilirsiniz. Tabii bunun dışında kartlardaki sayıların kapama işini bilgisayara da devretmek mümkün. Böylece kaçırılan ya da duyulmayan bir sayı yüzünden tombala yapamama ihtimalini ortadan kalkıyor.

İnternette oynanan tombalada evde oynanandan oldukça farklı bir durumda vardır. Çoğu internet tombalasında jackpot’tan bahsedilir. Tombalada jackpot, oyuna göre belirtilen sayıda pul çekilmeden tombala yapmaya denir. Mesela bir oyunda jackpot 36 ise, 36 adet pul çekilmeden tombala yapan kişi aynı zamanda jackpot yapmış da sayılır. Bazı oyunlarda ise jackpot için birinci çinkoyu yapmak yeterlidir. Ne var ki bu oyunlarda çekilmesi istenilen pul miktarı oldukça düşüktür. Bu sebeple jackpot yapmak oldukça zordur.

Şayet internette bedava tombala oynamak isterseniz haftanın belli günlerinde belli saatlerde bazı sitelerde oyunu bedava oynauyabilirsinbiz. İnternette tombala oynamak ile ilgilenenler genellikle başlangıç olarak bu bedava oyunu denerler.

Ayrıca tombalada bulunan sohbet seçeneği ile de oyunu oynayan diğer oyuncularla sohbet etme imkanı doğar. Böylece kimi zaman kaçırılan sayılar kimi zaman da daha eğlenceli tombala oyunlarını öğrenmek mümkün olur.

Tombala ülkemizde bilinen bir oyun olsa da özellikle Batı’da tombalaya benzeyen ancak biraz farklı olan şekline “bingo” denir. Yabancı filmlerde ve dizilerde kimi zaman görülen bingo temelde tombalaya benzese de belli noktalarda ondan ayrılır.

Bingo tombalanın aksine 75 sayı ile oynanır. Onun dışında oyun şekli ve gereken malzemeler aynıdır. Bingonun tombaladan bir farkı da dağıtılan kartlardır. Bingo kartlarında 5 sütun bulunmaktadır ve her sütun ‘bingo’yu oluşturan harflerden biri ile temsil edilmektedir. B sütunu 1 ile 15 arasındaki sayılara sahiptir. İ sütunu 16 ile 30, N sütunu 31 ile 45, G sütunu 46 ile 60 ve O sütunu 61 ile 75. N sütununun ortasındaki yer boştur. Bu bingoda bir kuraldır. Her kartın tam ortasına gelecek nokta boş bırakılmıştır.

Bingoda tombaladaki gibi birinci çinko, ikinci çinko ve tombala yoktur. Onun yerine yukarıdan aşağı, sağdan sola ya da çapraz bir seri yapmak gerekir. Yani beş sayıyı yukarıdan aşağı, çapraz ya da sağdan sola kartı üstünde bulan kişi bingo yapmış olur.


 [YI1]


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.