Günümüzde İş ve İşçi Avukatları Farkları Nelerdir ?

Esasen başlık hem soru hem de cevabı içerisinde bulunduruyor.

Günümüzde İş ve İşçi Avukatları Farkları Nelerdir ?

Esasen başlık hem soru hem de cevabı içerisinde bulunduruyor. İş ve işçi arasındaki bilinen farklar ve dağ gibi boyutlardaki kazanç farklılığı, işverenin haklı işçinin ise haksız duruma düşürülmesinin önünün açılması gibi birçok negatif durum var. Bu durumların ortadan kaldırılması, insanların eşit ve adil bir ticaret düzeyinde çalışması, patronların adil bir düzeyde işçi çalıştırması çok muteber bir konudur. Bu gibi konuların danışılacağı yerler mevcut, örneğin kayseri iş avukatı büroları var. Bu gibi yerlere giderek avukattan profesyonel hukuk desteği alabiliyorsunuz günümüzde. İş ve işçi kanunları türkiyede hergeçen gün yenilenmesi ve sahip olunan haklarla beraber statülerde değişiklikler yapılması, toplumun her katmanından insanı, daha üst katmandan olan kişilere ezdirmemesi devletin temel - asli görevlerinin başında gelmektedir. Bu yüzden işçi avukatlarının görev sorumluluğu oldukça önemli olmasıyla beraber, çalıştıran ve çalışanların azami ölçüde ortaklaşa bir kararda buluşması, herhangi bir anlaşmazlıkda yapıcı bir durum içerisine girerek hareket etmeleri, dava sürecini maksimize ederek sorunsuz halledebilmek önemlidir. İş avukatlarının görev sorumluluğundan bahsetmişken, bu işin genel bazda ağır yükünü de düşünmek gerekiyor. İşveren ve işçiyi aynı tabanda buluşturarak anlaşmaya vardırmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir.

Teknolojinin olağan akışın dışında geliştiği hatta uçarcasına boyutlarda geliştiği zamanlarda, ticaret endüstrideki iş potansiyeli, iş yükümlülükleri ve sorumlulukları da gelişiyor değişiyor doğal olarak. İşçi kazandığı maaşın, verdiğin emeğin herzaman değerli olmasını istiyor. Çünkü bugün günümüzde en değerli şeylerden biri insan emeğiyle oluşturulan şeylerdir. Makineleşme sayesinde insan gücü kendini geride bıraktı ve bu sayede ticaret sektöründe çok daha farklı gelişmeler yaşandı. Bu yüzden de devlet yasaları çerçevesinde belli başlı düzenlemelere gittiler. İş veya işçi avukatları kendi sınırlarında belirlenmiş kanunlar çerçevesinde taleplerini sunarak savunmalarını yapmaktalar. Bugün en fazla avukata ihtiyacı olan kesim işçi kesimidir çünkü işvereni tarafından herhangi bir işten atılma söz konusu olduğunda, işverenden belli bir miktar tazminat talep edebilmelidir.

İş avukatları işveren ve işçilerin hakkında belli bir kanıt ve belge oluştururken yapması gereken öncelikli işlerden biri hataya yer vermemeki taraflar arasında savunmanın eksiksiz ve yanlış bilgiye müsaade edilmeden yapılmasını sağlamaktır. İşçi avukatları tazmin edeceği ücretle beraber, işçinin hak ve yetkilierinin artırılmasında daima söz sahibi olmalıdır. Kayseride iş avukatı ile görüşün mesela. Burada birçok iş adamının savunmasını yaptığını ve ayrıyeten işçilerin de hakkını savunduğunu belirtir size. Çünkü iş avukatı herzaman müvekkillerinin çıkarlarını düşündüğü kadar, işveren ve işçi arasındaki farkı iyi gözetip bunu işine de yansıtmalıdır. Yani tamamen vicdani adalet boyutuyla hareket etmelidir ki, hakkı hakkını bulabilsin. Yoksa bunun tam tersi yapıldığında işçi herzaman ortada kalan, işverense daima kazanan tarafta olur. Buda sonuç olarak adaletsizliği doğurur ve kargaşa başlar, adalete olan güven zedelenir istemeden de olsa.

Yine hukuk esasına göre konuşulacak olursa Ticari sözleşmeler gereğince iki tarafında hakkını savunmak gerektiği için, iş avukatına büyük görev düşmektedir. Herhangi bir uyuşmazlığın mümessili olmak ağır sonuçlar doğurabilir. Problemi normalleşme sürecini götürerek soft bir tutumla halletmek varken gerginleşmeye hiçbir zaman gerek yoktur. Çünkü son kararı verecek olan, son sözü de söyleyecek olan mahkeme heyetidir ve iş/işçi avukatları elindeki tüm savunmalarını kullanarak bunun beyanını heyete sağlamalıdır. Kayseride bir ticarethaneniz varsa veya biryerde çalışıyorsanız, hiç çekinmeden normal bir iş avukatı bürosuna gidip avukatlardan yardım almayı aklınızdan asla çıkarmamalısınız. Çünkü bilmeden yapacağınız teknik bir hata, sizi haklıyken haksız duruma düşürebilir bunu unutmayınız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.